Alžírská boxerka Imane Khelif byla označena za muže, ačkoliv se narodila jako žena. Hoax, že jde o příklad zvrácené doby, kdy se muž nechal přeoperovat na ženu, aby vítězil, šířil i Elon Musk nebo Donald Trump.
Spekulace o tom, že Imane je muž, zaplavily internet, přestože šlo o hoax. Webová stránka Hoaxes and Hoaxes zjistila, že Khelif se narodila s poruchou vývoje pohlavních orgánů, která se projevuje zvýšenou hladinou testosteronu. Olympionička tak má v těle větší množství mužského hormonu, které se projevilo na její stavbě těla.
„Zajímavým rozměrem této problematiky je, že podobné genetické odchylky najdeme i u jiných sportovců, například u světoznámého plavce Michaela Phelpse, který má na svém kontě 28 olympijských medailí, z toho 23 zlatých. Phelps byl po celou svou kariéru fenomenálním sportovcem, jehož tělo a organismus zkoumala řada vědců s ohledem na jeho výjimečnou výkonnost. Bylo zjištěno, že jeho tělo je schopno produkovat zhruba o polovinu méně kyseliny mléčné než je tomu u lidí běžně. Svět však jeho výkony oslavoval a jeho genetická ‚vada‘ byla obecně považována za výhodu, nikoliv za překážku v soutěžení,“ připomíná Refresher.
Podobné případy se přitom stávali už v minulosti. Jedním z nejznámějších případů je Caster Semenyaová, jihoafrická běžkyně, která čelila mnoha kontroverzím a testům kvůli svým přirozeně vysokým hladinám testosteronu.
Semenya byla identifikována jako žena při narození a celý život žila jako žena, ale její úspěchy na dráze vedly k debatám o genderových pravidlech ve sportu. Dalším příkladem je Ewa Kłobukowska z Polska, která v roce 1967 jako první žena neprošla tzv. “genderovým” testem a byla následně diskvalifikována. Kłobukowska získala zlatou medaili na olympijských hrách v Tokiu v roce 1964 jako členka ženské štafety 4×100 m.
„První případ, který odkazuje na skutečnost, že se v posledním desetiletí z ničeho nic neobjevily atletky mužského vzhledu, potvrzuje legendární polsko-americká běžkyně Stanisława Walasiewicz. V roce 1947 získala americké občanství a přesídlila do USA, avšak stále připomínala, že srdcem i duší je Polka. Zemřela ve věku 69 let v důsledku loupežného přepadení, přičemž soudem nařízená pitva byla velkým šokem. Stella Walsh, jak se po přijetí amerického občanství přejmenovala, měla mužské i ženské pohlavní orgány,“ připomíná Refresher.