Na sociálních sítích se i nyní šíří příspěvek, který obviňuje člověka z Ukrajiny z incidentu v pražském metru, který se stal v srpnu letošního roku. Na videu je vidět, jak neznámý muž strčil nic netušící ženu do kolejiště. „CENZURA SDÍLEJTE! Chtěli jste v Česku všechny Ukrajince? Tak tu máte Ukrajinu naživo. MY CO TU ŽIJEME upozorňujeme na nutnost navrácení válečných uprchlíků do detenčních zařízení. Není možné jim rozdat české občanství, když jsou mezi nimi vysoce nebezpečně osoby,“ tvrdí příspěvek stránky „My, co tu žijeme“ ze 14. září, který sdílelo více než 2 400 uživatelů. Stránka patří bývalému zastupiteli v Praze 11 Robertu Vašíčkovi.

Jenže činu se nedopustil žádný cizinec. „Mohu potvrdit, že se nejednalo o cizince,“ řekl agentuře AFP policejní mluvčí Jan Rybanský v telefonickém rozhovoru 26. října 2023. Že se nejednalo o člověka z Ukrajiny, potvrdilo i Městské státní zastupitelství v Praze. V současné chvíli se předmětná věc nachází v tzv. vyšetřování, tj. fázi přípravného řízení trestního po sdělení obvinění. Jedné fyzické osobě bylo sděleno obvinění pro jednání kvalifikované jako jednočinný souběh pokusu o těžké ublížení na zdraví a přečinu výtržnictví. Obviněný není ukrajinské národnosti,“ sdělil agentuře AFP mluvčí pražského státního zastupitelství Aleš Cimbala v e-mailu z 31. října 2023.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.