V pátek 1. března 2019 zemřel jediný dosud žijící ruský nositel Nobelovy ceny za fyziku Žores Ivanovič Alfjorov, narozený roku 1930. Zprávu o jeho úmrtí přinesla i naše média.

Nobelova cena mu byla udělena roku 2000 za rozpracování polovodičových heterostruktur a vytvoření rychlých opto- a mikroelektronických komponent. Od roku 1991 byl také viceprezidentem Ruské akademie věd. Od roku 1995 byl poslancem Státní dumy RF. Členem Komunistické strany Sovětského svazu (respektive Komunistické strany RF) byl od roku 1965.

Alfjorov se ovšem (bohužel) nezabýval pouze fyzikou. Byl totiž také členem Putinova think-tanku Izborský klub, jehož členy jsou například přední ruský antisemita Alexandr Prochanov, nacionalista a propagátor euroasianismu (občas nazývaný fašistou) Alexandr Dugin, Putinova emisarka v Paříži, přítelkyně Václava Klause, docentka historických věd (a zároveň naprostá diletantka na poli historie) Natalija Naročnickaja, či pravoslavný vladyka a antisemita Augustin. O této organizaci jsme už psali v článku „Izborský klub: Putinova ideologická komise a my“ 24. září 2017. Především na webu Izborského klubu Alfjorov publikoval své představy o historii a společnosti. Dovolíme si vás seznámit s některými jeho myšlenkami, například o českých divizích SS, prospěšnosti socialismu, holocaustu Slovanů či největší tragédii v historii lidstva.

 

Jsme sovětští lidé

(27. října 2014, rozhovor s Alexandrem Prochanovem, web Izborského klubu)

Alexandr PROCHANOV: Žoresi Ivanoviči, entropie bude poražena. Cítím, že spolu s těmito procesy, které se rozvíjejí od 90. let, se rozvíjí protiproces, je hmatatelný, narůstá, symptomy jsou znatelné ve všech oblastech. Je to i boj s entropií.

Žores Alfjorov: Z mého pohledu je to, co se odehrává na Ukrajině, proces, který probíhá už dlouho, od 90. let, a já bych jej nazval holocaustem Slovanů. Rozbili Jugoslávii — nejsilnější slovanský stát na Balkáně. Potom se pustili do nás. Pokud rozdupou Ukrajinu, zničí to slovanskou jednotu.

Vyprávěl mi starší bratr a mnoho známých, kteří bojovali na frontě, mi vyprávělo také, že někdy od roku 1943, ačkoli předtím šli do útoku se slovy „Za vlast! Za Stalina!“, se začalo objevovat heslo „Kupředu, Slované!“ A toto heslo zmasovělo. Necítím žádný nacionalismus, ale slovanský svět je ohromný svět, který toho poskytl neobyčejně mnoho. A zejména slovanským světem byl vytvořen Sovětský svaz — druhá civilizace. Tržní ekonomika, tržní principy vedou planetu do slepé uličky. Skutečnost, že je třeba využívat vysokou materiální zainteresovanost, neznamená, že musíme na těchto principech stavět všechno. A vidíme, že na Západě postupuje degradace…

Alexandr PROCHANOV: Co to je destrukce Slovanů? Znamená to, že existuje druhý tak silný, možná že ještě silnější, koncepčně utvářený svět, který také dává takové strašné údery.

Žores Alfjorov: Na to se chci zeptat já vás, Alexandře Andrejeviči, tady nemám takové znalosti. Myslím, že to není náhoda.

[…]                                              

Žores Alfjorov: V jednačtyřicátém jsme měli jiný systém. Ačkoli se teď o tom začíná mluvit, ale je nutné o tom mluvit mnohem více, о tom, že Rudá armáda osvobodila celou Evropu. Ano, byla tady „Normandie–Němen“. Ale to bylo několik desítek pilotů. A francouzská divize SS měla tisíce lidí. A všechny evropské země se staly kolaboranty. Divize SS měli i Češi i Poláci i Maďaři – všichni. Neměli je pouze Řekové a Srbové. A Rudá armáda rozbila všechny.

Když začala válka, bylo mi už 11 a mohu říci, že i když byli Němci pod Moskvou a i když byli Němci ve Stalingradu, 90 % obyvatelstva země bylo přesvědčeno o vítězství, o tom, že stejně vyhrajeme. Byli i zrádci, byli i vlasovci, ale drtivá většina obyvatelstva byla přesvědčena o našem vítězství.

Аlexandr PROCHANOV: Žoresi Ivanoviči, drtivá většina členů Izborského klubu je přesvědčena o našem vítězství. Díky bohu nastane všechno, ačkoli to bude strašné utrpení, to, co se děje na Ukrajině, traumatizuje všechny. Transformace našeho zřízení je nezbytná.

Žores Alfjorov: Kolik času si to ještě vyžádá…

  Nebýt devadesátých let, „iPhony“ by s teď vyráběly u nás

(16. ledna 2017, rozhovor Dmitrije Pisarenka, web Izborského klubu, česky Eurasia 24)

Na Ukrajině jsem dříve býval každý rok, jsem čestným občanem obcí Žilki a Komarivka. Naposledy jsem tam zavítal v roce 2013 společně se zahraničními vědci. Přijali nás tam velmi vřele. A můj americký kolega, laureát Nobelovy ceny Roger Korberg, když si povykládal s místními obyvateli, zvolal: „Žoresi, jak vás bylo možné rozdělit? Vždyť vy jste jeden národ!“

Co se děje na Ukrajině, je strašné. Ve skutečnosti to hrozí zničením celému lidstvu. Pro celou planetu nastala černá doba – doba fašismu v nejrůznějších formách. Podle mě se to děje proto, že neexistuje žádný tak mocný odrazující faktor, jakým byl Sovětský svaz.

Odrazující koho?

Světový kapitalismus. Víte, často vzpomínám na besedu s otcem mého starého přítele profesora Nicka Holonyaka. Uskutečnila se v roce 1971, kdy jsem přijel k nim do zapadlého hornického městečka nedaleko St. Louis. Řekl mi: „Na začátku 20. století jsme žili a pracovali ve strašlivých podmínkách. Ale potom, co ruští dělníci provedli revoluci, naši buržoové se vylekali a změnili svoji sociální politiku. Takže američtí dělníci žijí dobře díky Říjnové revoluci.“

Není to zlá ironie dějin? Vždyť pro nás samotné se grandiózní sociální experiment ukázal jako nezdařený.

Moment. Ano, byl zakončen neúspěšně, a to kvůli zradě naší partajní věrchušky. Ale samotný experiment úspěšný byl! Vytvořili jsme poprvé v historii stát sociální spravedlnosti, tento princip byl u nás realizován v praxi. V podmínkách nepřátelského kapitalistického obklíčení, které dělalo všechno možné, aby zničilo naši zemi, kdy jsme byli nuceni utrácet za zbrojení, za vývoj atomové bomby, jsme se vyšvihli na druhé místo na světě ve výrobě potravin na jednoho obyvatele!

Víte, velký fyzik Albert Einstein v roce 1949 zveřejnil stať Proč socialismus? Psal v ní, že v kapitalismu se „výroba uskutečňuje s cílem zisku, nikoliv spotřeby“. Soukromé vlastnictví výrobních prostředků vede ke vzniku oligarchie, ale výsledky cizí práce jsou odjímány podle zákona – což se mění v bezpráví. Einsteinův závěr je: ekonomika by měla být plánovaná a nástroje a prostředky výroby veřejné. Za největší zlo kapitalismu považoval „mrzačení osobnosti“, kdy v systému vzdělávání jsou studenti nuceni uctívat úspěch, a nikoliv vědomosti. Nedochází k tomu samému nyní u nás?

Pochopte, to, že padl Sovětský svaz, vůbec neznamená, že tržní ekonomika je efektivnější než plánovaná.

  • Rusové jako první vytvořili sociálně spravedlivý stát

(9 listopadu 2017, web Izborského klubu)

Jakoukoli historickou událost posuzujeme podle jejích výsledků. Socialistická revoluce v Rusku vytvořila nový, neobyčejný řád života a dosud nevídaný svaz republik – Sovětský svaz. Jeho rozpad o deset let později označil nynější ruský prezident jako největší geopolitickou katastrofu.

Domnívám se, že to je katastrofa nejen pro pracující naší země, ale pro obyvatelstvo celé planety. Ať už se díváme na minulost jakkoli, jsem přesvědčen, že tím prohrálo celé lidské společenství. Včetně USA, které poté, co vynaložily takové úsilí k odklizení soupeře, ztratily více, než získaly.

 

  • Rozpad SSSR byl největší tragédií pro světovou civilizaci

(9. února 2018, rozhovor Dmitrije Gončaruka, web Parlamentnaja gazeta)

Ohromnou roli v rozvoji světové civilizace celkově a vědy a vědecko-technického výzkumu zvláště mělo soupeření SSSR a USA. Reformy 90. let bohužel uštědřily ekonomice země obrovskou ránu. Zničili jsme vědecko-technickou velmoc, na to nezapomínejme. Myslím si, že nám do dneška nedochází, jakou obrovskou tragédií pro světovou civilizaci byl rozpad Sovětského svazu.

  • Socialismus se vrátí

(10. listopadu 2017, web Svobodnaja Pressa)

A koneckonců A. D. Sacharov ve své společensko-politické činnosti podporoval, jak je dnes očividné, jakési hnutí zaměřené za zničení sovětského politického systému a socialistického zřízení v naší zemi.

Plánované hospodářství, které reguluje výrobu v souladu s potřebami společnosti, by rozdělilo potřebnou práci mezi všechny své práceschopné členy a zaručilo by právo na život každému muži, ženě a dítěti.

…                                                                                                                             

Sovětský svaz rozhodně byl v historii lidstva prvním úspěšným pokusem o vytvoření sociálně spravedlivého státu, který sedmdesát let úspěšně realizoval velké myšlenky socialismu za podmínek zběsilých nepřátelských aktivit zemí kapitalistického obklíčení. Albert Einstein se vždy stavěl ke grandióznímu sociálnímu experimentu v SSSR se zájmem a sympatiemi.

Socialismus se vrátí, ale bude třeba za to aktivně bojovat!


author