V pondělí hodlají do pražských ulic vyjet farmáři z protestního sdružení My zemědělci. K nim se však nehlásí české zemědělské svazy ani Agrární komora. Proti blokádě se postavila otevřeně třeba Asociace soukromého zemědělství. „Takové akce nejsou v zájmu sedláků. Myslíme, že to jsou aktivity, které mají za cíl rozkolísat zavedené demokratické struktury,“ řekl předseda asociace Jaroslav Šebek.

Podle Fialy je nutné mezi těmito protesty rozlišovat. „To, co se bude odehrávat ve čtvrtek, je celoevropský protest. A k tomu se přihlásila i Agrární komora. To, co se má odehrávat v pondělí, je spíše akce protivládních, proruských sil, která s tímto má pramálo společného, byť se na tom snaží přiživit,“ shrnul. Od pondělního protestu se zástupci Agrární komora, Zemědělského svazu a Asociace soukromého zemědělství distancovali.

Policie bude při protestech dohlížet na dodržování veřejného pořádku a na pravidla silničního provozu. S dopravou zemědělských strojů na místo shromáždění souvisejí další rizika. „Z pohledu ochrany bezpečnosti silničního provozu není možné, aby Policie ČR akceptovala porušování zákona. Policisté a policistky jsou připraveni nepovolit vjezd na dálniční tělesa vozidlům, která nesplňují zákonné požadavky,” sdělila mluvčí policie Violeta Siřišťová. Policie také upozorňuje, že jízda těchto vozidel může být limitována místní nebo přechodovu úpravou a proto je nezbytné s těmito fakty při plánováním trasy počítat.

Mezitím se vláda se zemědělskými svazy dohodla na některých úpravách. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) chce cílit podporu ke středním podnikům. Vláda směřuje k podpoře zaměstnanosti na venkově a nedanění dotací, uvedl k úpravě strategického plánu, kterou chce mít hotovou do konce února. Po dnešním jednání se zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a Asociace soukromého zemědělství a premiérem Petrem Fialou (ODS) řekl, že na mimořádné evropské radě v Bruselu bude 26. února Česko zastávat pozici odbyrokratizování oboru.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.