Například Tomáš Vandas, Kateřina Konečná a mnozí další šíří, že „některé země paktu NATO chtějí vyslat vojáky na Ukrajinu.“ Podle všeho se jedná však jen o překroucená slova slovenského premiéra Roberta Fica a nic takového se nestane.

„Nebudu komentovat všechny nápady, které na summitu zaznějí,“ uvedl český premiér Petr Fiala (ODS) před odletem na summit. „ČR se určitě nechystá vysílat vojáky na Ukrajinu,“ dodal.

Věc odmítl i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Spojenci NATO Ukrajině poskytují bezprecedentní podporu,“ sdělil AP Stoltenberg. „Činíme tak od roku 2014 a podporu jsme ještě navýšili po začátku otevřené invaze. Ale pro nasazení jednotek NATO na Ukrajině žádné plány nejsou,“ dodal.

Francouzský prezident Emmanuel Macron sice prohlásil, že vyslání západních vojáků na Ukrajinu by se nemělo do budoucna „vyloučit“. Upozornil ale, že v této fázi neexistuje ohledně této záležitosti shoda.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.