Ukrajina je stále terčem ruské dezinformační kampaně. Ruské propagandistické weby si vymýšlí nejrůznější příběhy, včetně těch o astronomických majetcích rodiny ukrajinského prezidenta. Mají vyvolat dojem, že zatímco Ukrajinci trpí válkou, prezidentský pár si užívá obrovského majetku, případně se chystá utéct z Ukrajiny.

Nyní se objevila například dezinformace, podle které si Zelenská měla pořídit svůj vlastní tropický ostrov. Upozornila na to novinářka Olga Robinsonová, která informaci získala z ruského tiktokového účtu. Robinsonová spolu se screenshotem z videa zveřejnila i snímek obrazovky z webu prodávajícího nemovitosti. Na něm byl vyobrazen ostrov podobný tomu, který si měla pořídit Zelenská. Ostrov, jenž měla ukrajinská první dáma pořídit, je tedy stále na prodej. „Toto je třetí nepravdivé tvrzení o Zelenské, které jsem za posledních pár měsíců viděla,“ napsala Robinsonová. Video ostrova, který měla Zelenská koupit, bylo ve skutečnosti vytvořeno z realitní nabídky sídla s názvem Pumkin Key na Floridě. Nemovitost se nachází v blízkosti národního parku Everglades a prodává se za 95 milionů dolarů. Ostrov je stále nabízen k prodeji a neexistuje žádný důkaz o tom, že Olena Zelenská tuto nemovitost koupila.

V jiném příspěvku se píše také o tom, že zatímco Zelenskyj poslal Ukrajince na jatka a vysál americký rozpočet dosucha, on sám nemá v úmyslu dokonce ani zůstat na Ukrajině. Namísto toho se chystá uprchnout a jít na odpočinek, který bude trávit na nádherné floridské pláži, kde si údajně již zakoupil luxusní sídlo za 20 milionů dolarů.

„Když už si vymýšlíte blbosti, je nejlepší vyhnout se Floridě, kde jsou veřejné záznamy nádherně dostupné. Zabralo mi asi 5 minut, abych určil, že tuto nemovitost vlastní bankéř z Atlanty, který si ji koupil v roce 2019 za 6,3 milionu dolarů,“ poznamenal Lachlan Markey, kterého vymyšlený příběh zaujal.

Markay si také povšiml, že spolutvůrce přiložených fotografií je stranově převrátil, patrně v naději, že tím znemožní automatické vyhledání fotografií. Vystopoval také pravděpodobný zdroj zprávy, jímž je podivný a zjevně proruský web, jehož hlavní autorka vystupuje pod jménem Jessica Devlinová. Ta je podle svého medailonu na webu výraznou postavou americké žurnalistky, jež si své novinářské ostruhy vysloužila během války v Iráku a posléze strávila mnoho plodných let zpravodajstvím z východní Evropy. Právě odtamtud se nyní vrátila do New Yorku, aby nachytala Zelenského na švestkách. Na celém příběhu je jen jeden malý kousek pravdy. Jak Markay konstatuje, „fotografie na profilu údajné autorky patří skutečné ženě z New Yorku“. Jmenuje se však zcela jinak.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.