Hitem dezinformačních webů je nyní údajný výrok Volodomyra Zelenského. Údajný výrok zní: „USA budou muset poslat své syny a dcery, stejně jako my posíláme své syny a dcery, do války. A budou muset bojovat, protože jde o NATO.“ Nesmysl šíří například web CZ24.NEWS nebo Infokurýr s nadpisem „Důsledky výroku Zelenského o USA a válce.“

Toto video bylo ovšem zeditováno a slova prezidenta byla vytržena z kontextu, o čemž informuje americká zpravodajská televize CNN. Pravdou však je, že Zelenskyj nikdy neřekl, že by děti Američanů měly někdy umírat na Ukrajině. Mluvil totiž o tom, že kdyby Ukrajina padla, Rusko by se mohlo pokusit obsadit například i Pobaltské státy, což by aktivovalo článek 5 Severoatlantické aliance. Tím pádem by Spojené státy musely své vojáky na obranu svých partnerů poslat, protože útok na jednu členskou zemi znamená útok na celou alianci.

„USA se nikdy nevzdají členství v NATO. Pokud se však stane, že Ukrajina kvůli snížené vojenské pomoci a vyčerpání prohraje, Rusko vstoupí do Pobaltských států, členských států NATO, a pak budou muset USA poslat své syny a dcery, přesně tak, jak je posíláme my, do války. A budou muset bojovat, protože jde o NATO. A budou umírat. Přeji Spojeným státům mír a podporu Ukrajině,“ řekl na konferenci Zelenskyj, jehož slova byla sestříhána. O tom, že je video opravdu „fake“, svědčí i rozbor agentury Reuters.

Více na webu Echo24


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.