V únoru 2025 se na sociálních sítí (včetně českých kanálů) objevila informace, že prezident a první dáma Ukrajiny bydleli v hotelu Moskva během návštěvy Spojených arabských emirátů. „V SAE byla ukrajinská delegace ubytována v hotelu Moskva,“ stojí v příspěvku.

Jako potvrzení této zprávy mnoho zdrojů použilo snímek obrazovky příběhů, který údajně zveřejnila na Instagramu Jelena Zelenská. Na fotografii je konferenční místnost s popiskem “Brzy 💙💛” a geotagem “Al Rigga, Deira, Dubai”. Autoři vylhaných příspěvků našli na Yandex Maps hotel Moskva, který se nachází v dubajské čtvrti Al Rigga, a také fotografii jeho konferenční místnosti, která vypadá přesně jako fotografie Zelenské. Jenže onen příspěvek je jen screenshotem a pravost není potvrzena. Fotografie, která údajně pochází z Instagromavého profilu Zelenské byla stažena ze stránek hotelu.

Především však se Zelenskyj s prezidentem Spojených arabských emirátů nesetkal v Dubaji, jak tvrdily virální příspěvky na Telegramu, ale v hlavním městě země, Abú Dhabí. To potvrzují tiskové zprávy obou stran a zprávy mnoha médií. Obě města jsou od sebe přitom vzdálená 140 km. Není tedy logické, že by Zelenskyj pobýval v jiném městě. Asi nepřekvapí, že falešná zpráva se poprvé objevila na ruském kanálu na Telegramu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.