Na sociálních sítích, jako je Facebook, se šíří nepodložené informace o údajném obrovském majetku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, včetně tvrzení o vlastnictví několika vil, jachet, soukromých letadel či účtů ve Švýcarsku. Tyto zprávy jsou však zavádějící a nebyly prokázány. ​

Podle dostupných informací je hlavním aktivem prezidenta Zelenského přibližně 25% podíl ve společnosti Kvartal 95, známé produkcí populárního seriálu “Sluha národa”. Po svém zvolení prezidentem tento podíl převedl na své partnery, s očekáváním, že jej po odchodu z úřadu získá zpět.

Co se týče nemovitostí, Zelenskyj vlastní byt v centru Kyjeva, který je na ukrajinské poměry hodnotný, avšak ve srovnání se západními standardy spíše skromný. Celkové portfolio jeho nemovitostí, zahrnující několik bytů, komerční prostory a parkovací místa, je odhadováno na hodnotu kolem 4 milionů dolarů.

Dále se uvádí, že na společném bankovním účtu s manželkou Olenou Zelenskou mají přibližně 2 miliony dolarů v hotovosti a státních dluhopisech. Další majetek tvoří dva automobily a několik šperků, jejichž celková hodnota nepřesahuje 1 milion dolarů.

Tvrzení o vlastnictví luxusních jachet, soukromých letadel či vysokých částek v zahraničních bankách nejsou podložena žádnými důkazy. Odhady celkového majetku prezidenta Zelenského se pohybují mezi 20 až 30 miliony dolarů, což je výrazně méně než částky uváděné v dezinformačních kampaních.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil své daňové přiznání, z něhož vyplývá, že prezident a jeho rodina si v roce 2024 přišli na 15 286 193 hřiven (asi 8,5 milionu korun). Příjmy prezidenta a jeho rodiny se tak v porovnání s minulým rokem zvýšily. Loni Zelenskyj a jeho rodina uvedli příjmy ve výši 12 423 008 hřiven (asi 6 904 014).


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.