I na českých dezinformačních webech (1, 2) se objevila zpráva o tom, že prezident Volodymyr Zelenskyj má čisté jmění 850 milionů dolarů. Zprávy šířené původně ruskými médii s odkazem na nizozemskou pravicově populistickou stranu Fórum pro demokracii tvrdí, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj může mít čisté jmění 850 milionů dolarů. Píší o tom ruské propagandistické weby RIA Novosti, RT, Krasnaja Vesna, Argumenty a fakta a další. Zástupci nizozemské strany blízcí Kremlu přitom bez jakýchkoli důkazů tvrdí, že většinu těchto peněz údajně vydělal prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj po nástupu do úřadu prezidenta.

Zprávy o téměř miliardovém majetku Vladimíra Zelenského nejsou pravdivé. Webové stránky pro hodnocení osobního majetku odhaduje celkové jmění Volodymyra Zelenského na 25 milionů dolarů. Podle Forbes Ukraine se jmění Volodymyra Zelenského také aktuálně odhaduje na 20 milionů dolarů (podle Forbes US se jedná o necelých 30 milionů dolarů). Poslední přiznání Volodymyra Zelenského bylo předloženo Národní agentuře pro prevenci korupce Ukrajiny ( NAPC ) v roce 2020. Lze z ní usuzovat, že prezident Ukrajiny obdržel v roce 2020 za rok 336 000 hřiven platu, 4,6 milionu hřiven tantiém a 13,4 milionu hřiven z prodeje domu a pozemku. Celková částka je asi 623 000 $.

V říjnu 2021 síť investigativních novinářů OCCRP na základě zveřejněných Pandora Papers oznámila, že Zelenskyj by mohl spolu s obchodními partnery vlastnit offshore společnosti na Britských Panenských ostrovech, Kypru a Belize. Ale investigativní reportéři OCCRP nenašli žádný přímý důkaz, že by byl Zelenskyj přímo zapojen do obchodů s nemovitostmi vysoké hodnoty během svého působení ve funkci prezidenta Ukrajiny. Forbes uvádí, že ruští propagandisté připisují Zelenskému vlastnictví pěti luxusních jachet a tří soukromých tryskáčů, navíc také podíly ve společnostech jako Saudi Aramco a Tesla v hodnotě 60 milionů dolarů. Neexistuje však žádný důkaz, že by prezident Ukrajiny takový majetek vlastnil. Forbes uvádí , že pokud Zelenskyj skutečně vlastní podíly v takových společnostech, pak jejich hodnota nemůže být vyšší jak 60 milionů dolarů.

Zdroj: StopFake


author