Vypadá to, že satirický článek Filipa Fuchse, na blogu Idnes, se vymkl skutečně kontrole. „Z pokusu o vtip se stala zbraň hromadného ničení – hromadný mail mezi seniory. Tuhle pohádku už si přečetlo 75 tisíc lidí. A věřte tomu, že půlka z nich to bere vážně (mailů nám přišlo opravdu opravdu hodně). Ať už to byl záměr, nebo ne, články takového druhu naprosto přesně zapadají do strategie dezinformační války, protože vytvářejí spekulativní dojem: “Kdoví, jak to celé bylo. Na každém šprochu, pravdy trochu. Přece by si to někdo jen tak nevymyslel…”. Vymyslel,“ píší zástupci spolku Milion chvilek pro demokracii.

Faktické poznámky iniciativy Milion chvilek pro demokracii:

Pár faktických poznámek na závěr:

– Ne, neutratili jsme za demonstraci 75 milionů.

– Ne, neplatí nás ani Soros, ani Kalousek, ani Bakala. A nenosíme jejich odznáčky. Akce jsou placeny díky darům stovek drobných dárců, našich signatářů. Máme transparentní účet.

– Demonstrace trvala i s pochodem od 14:30 do 17:15. V 17:45 bylo náměstí prázdné. Opravdu tam nečekalo pár tisíc lidí do 20:00 na výplatu v postranní uličce.

– ANO, jak jste si všimli, dovolili jsme si natisknout letáky s nápisem DEMISI, které pomohly vytvořit silné vizuální sdělení. Tyto letáky byly však rozdány až na Staromáku, nikoli (přítulnými krasavicemi) už na Hradčanském náměstí.

 „A konečně – co je tak nepochopitelného na tom, že lidé chodí svobodně demonstrovat? Ve Francii zdraží benzin o dvě koruny a do ulic vyjdou statisíce lidí, hoří auta, zranění, mrtví. U nás je premiérem trestně stíhaný estébák, oligarcha ve střetu zájmů, který se netají autoritářskými sklony, který uklidil vlastního syna na Krym a kterému nedůvěřuje 60% obyvatel. Je tak zvláštní, že proti němu 17/11 demonstruje z přesvědčení třicet tisíc lidí? Zvláštní je spíš to, že těch lidí není 300 000,“ dodává iniciativa.

Jak jsme již pssali Filip Fuchs na svém blogu na Idnes zveřejnil recesistický článek, který vypráví o tom, že dostal zaplaceno 2 500 Kč za účast na demonstraci proti Babišovi. Ačkoliv se v článku objevují absolutní absurdity jako: „přistoupila ke mně sympatická dívka (patrně vysokoškolská studentka) a se slovy: „Chcete si přivydělat?“ mě k sobě téměř až přivinula. Celý zmatený a zaskočený nenadálou a zcela nečekanou přízní tak nádherného stvoření (dívka byla skutečně velice atraktivní) jsem pouze tiše hlesl: „Ano.“ V ten moment mi dívka téměř až vrazila do ruky letáček s textem „Demisi!“ a opodál stojící mladík přispěchal s transparentem „Babiše do koše!“

Nejabsurdnější část textu byla o výplatním místě v Týnské ulici. „V ten moment se celé – do té doby stojící, náměstí dalo do pohybu směrem do navazující Týnské ulice, k Domu U Zlatého prstenu, k předem avizovanému výplatnímu místu. Ač početný dav čítal odhadem několik tisíc lidí, vše probíhalo naprosto hladce a já jsem tak již ve 20:45 hrdě třímal v ruce svých 2 500 Kč (a odznáček s podobiznou George Sorose k tomu),“ dělá si legraci Fuchs. Absurdní je to z toho důvodu, že Týnská ulice je ze všech uliček kolem Staroměstského náměstí nejužší a několik tisíc lidí by se do ní ani nevešlo. Že jde o satiru je zřejmé i z ostatních jeho článků na jeho blogu.

Mimochodem. Jako placená demonstrace spíše vypadala komická demonstrace proti Zdeňkovi Bakalovi z října 2018.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.