Tomio Okamura žádá ministra Tomáše Petříčka (ČSSD), aby podal protestní nótu americké vládě prostřednictvím její ambasády v ČR. Důvodem je, že prý američtí vojáci již několik týdnů na vojenské základně Chimo v Sýrii cvičí 800 arabských bojovníků. Problém je, že informace je smyšlená a pochází z velmi nedůvěryhodného ruského webu.

Tomio Okamurovi ke sepsání interpelace totiž bohatě stačí zkopírovaný text z Protiproudu, který článek napsal na základě tvrzení ruského webu Rusvesna.su, který vše zveřejnil v rubrice „názory“ bez uvedení autora a samozřejmě také bez uvedení jakéhokoliv zdroje. Mnoho článku z Rusvesna.su navíc figuruje v databázi vyvrácených fake článků na Stopfake.org. Rusvesna.su je komunistickým plátkem, který jako hlavního partnera uvádí Všeruskou veřejnou organizaci veteránů sovětské Rudé armády. Tedy obdobu velmi nedůvěryhodného Českého svazu bojovníků za svobodu. Zároveň už název webu odkazuje na takzvané „Ruské jaro“, tedy vzporu ruských separatistů na jihovýchodě Ukrajiny v roce 2014. Konflikt trvá dodnes. Jedná se tedy o jeden z webů podporující rozpínavost Ruska a vytvoření Velkoruska, tedy podporují rusifikaci všech území na kterých žijí v menší či větší míře Rusové.

Jakýkoliv jiný zdroj k tvrzením Tomia Okamury nelze najít.

Zdroj: Diagnóza Tomio Okamura


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com