Europoslanec Ivan David zveřejnil rozsáhlý elaborát o situaci v Bělorusku. Tvrdí, že „v neděli zveřejnila část prozápadní běloruské opozice „svůj“ program. Pokud by uspěli v opakovaných volbách chtějí v zemi provést totální privatizaci ekonomiky, neprodyšně uzavřít hranici s Ruskem a zakázat používání ruštiny.“

Jedná se však o argumenty převzaté odjinud, stejně jako to uděl nedávno Tomio Okamura. Text Ivana Davida je z velké míry okopírovaný text Sputniku. Sputnik se odvolává na BelarusTV, kterou v současnosti podle všeho provozuje personál Russia Today. Ovšem dokonce i propagandistický Sputnik uznává, že pravost dokumentu je sporná a o nějakém dvojjazyčném letáku nemluví vůbec. To je evidentně moc obskurní i na Sputnik.

Předseda SPD Tomio Okamura nařkl redaktorku Reportérů ČT Adélu Paclíkovou, že prý „zcela nechutně zneužila Česká televize pietní akt u pomníku padlých československých letců v 2. světové válce k natáčení pořadu o extrémismu.“ K tvrzení přinesl video, na kterém však nic takového vidět není.

Proti nařčení se ohradila i Česká televize. „Nařčení ze zneužití pietního aktu odmítáme. Naši redaktoři pana Okamuru oslovili po skončení akce, když na místě nikdo nebyl. Celou dobu piety navíc čekali stranou. Pan Okamura jako jeden z nejvyšších ústavních činitelů na dotazy naší redakce opakovaně nereaguje. Chtěli jsme mu poskytnout prostor k vyjádření v reportáži, kde se bude mluvit o jeho osobě a hnutí,“ píší Reportéři ČT.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.