Senátor Václav Láska uhodil na platformu Zdravé fórum. Oznámil, že v horní komoře Parlamentu bude hlasovat proti novele pandemického zákona. Vadí mu prý mlčení vlády kolem tohoto zákona. Ale stejně tak mu prý vadí, když situaci příliš hrotí i zástupci z opačné strany, např. členové tzv. Zdravého fóra, kterému prozatím lidé naposílali přes 2 miliony korun.

Zajímavé však je, že z většiny jsou peníze určeny pouze pro dva lidi. „Z těchto peněz už Zdravé fórum dost na svoji činnost utratilo. Celkem 1.371.024 Kč. Za co? 675.604 Kč zaslalo Tomáši Nielsenovi za právní služby pro Zdravé hnutí. Dále 538.500 Kč zaslalo Janu Tománkovi za grafické služby pro Zdravé hnutí. A pouze 156.920 Kč poslalo jiným subjektům za jiné služby pro Zdravé hnutí.

Spousty advokátů vnímají svoji profesi tak, že není jen o vydělávání peněz, a proto se své právní vzdělání snaží využívat při hájení obecných principů, které považují za správné a obhajoby hodné. Angažují se proto i ve veřejných otázkách. Velmi často to však dělají pro bono (zadarmo). Advokát Nielsen si za to nechává platit. Když si navíc rozeberete jeho dostupné právní texty na dané téma, zjistíte, že je jejich právní kvalita většinou dalších právníků hodnocena jako velmi nízká. Ale pro Zdravé fórum zřejmě mají hodnotu 675.604 Kč. Pokud jde o výtvarníka Jana Tománka, tam ani teoreticky nevím, jaké grafické práce za 538.500 Kč Zdravému fóru poskytl. Asi by měly být někde vidět, ale prostě je nevidím.

Dovolte mi vyslovit hypotézu. Tomáš Nielsen a Jan Tománek nejsou nadšení zastánci svobody a demokracie. Prostě jen vytvořili kvalitní byznys plán, jak tahat z lidí peníze. A co hůř, aby se k těm penězům dostali, šíří mezi lidmi negativní emoce, straší a hrotí situaci a tím zabíjejí věcnou diskusi. Byznys plán jim zjevně funguje, protože vystrašený člověk snáz posílá peníze.  Neberu nikomu jeho víru ve Zdravé fórum. Neberu nikomu jeho chuť posílat pánům Nielsenovi a Tománkovi peníze. Jen mi prosím tyhle pány a tohle sdružení nepředhazujte jako objektivní, fundované a upřímné obhájce nějakého názoru,“ napsal Václav Láska.

„”Psi štěkají a karavana kráčí dál,” napsal Jan Tománek z tzv. Zdravého fóra k věci, že peníze, co s příslibem boje za “obnovení normálního života” chlapci z fóra vybírají, téměř výlučně končí v kapsách jeho zakladatelů Tománka a Nielsena, což ale svým přispěvatelům dopředu jaksi neřekli, že si z toho hoši udělají penězovod. Později Tománek reagoval, jak jsou na něj všichni zlí a jak to vše dělá pro lidi. Pomalu to vypadalo, že mu někdo držel u hlavy pistoli a nutil ho k tomu, aby si jako statutární zástupce poslal těch přes půl milionu na vlastní účet. To by ale samozřejmě z vlastního přesvědčení nikdy neudělal, že by v podstatě fakturoval sám sobě jako Tomio Okamura fakturoval straně SPD Tomia Okamury, protože vše Tománek dělá samozřejmě nezištně pro lidi. Pro jejich dobro a ne pro vlastní kapsu. To je jasná věc.

Ale musím souhlasit s jeho výrokem, že psi štěkají a karavana kráčí dál. Důvěřiví “vlastenci” budou samozřejmě do byznysu pánů Tománka a Nielsena přispívat i nadále. Vzpomeňme na to, jak masově byli senioři varováni, aby nejezdili na předváděčky s hrncema, že jim tam budou vnucovat předražený šmejdy, že se kvůli tomu třeba zadluží. Stejně ale na ty akce jezdili s vidinou toho, že pojedou na výlet a navíc zdarma dostanou šišku salámu. Úplně stejné to bude i tady. Finanční karavana pánů Tománka a Nielsena bude kráčet dál a spokojeně vybírat od naivních důvěřivců peníze, které si pak oba “zachránci národa” rozdělí,“ napsal analytik Roman Máca.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.