Na Facebooku objevují příspěvky, které mají dokazovat, že generál ve výslužbě Petr Pavel nás chce zatáhnout do války. Jako zdroj je označen Twitter. Ve skutečnosti však Petr Pavel žádná taková prohlášení nikdy neřekl ani nenapsal.

„Ukrajina má dostatek zbraní, ale nemůže zvítězit díky kvantitativní převaze Ruska. Pokud vyrovnáme nepoměr lidských sil z 1:4 na 4:4, Rusko porazíme,“ měl údajně napsat. „Jako bývalý vrchní velitel sil NATO doporučím jak Parlamentu ČR, tak ostatním představitelům států zastoupených v NATO navýšení vojenské pomoci Ukrajině, jak v materiálních, tak v lidských zdrojích,“ vymyslel si také příspěvek. „Na změně ústavy umožňující poslat jak českou profesionální armádu, tak ostatní bojeschopné do boje proti zlu se již pracuje a jako prezidentovi mi bude ctí toto podpořit a podepsat,“ zní v závěru vylhaného příspěvku.

Je přitom lehce dohledatelné, že na Twitteru generála ve výslužbě Petra Pavla, který se uchází o post prezidenta, žádné takové příspěvky v tomto znění nejsou. Existují i nástroje, jejichž pomocí se lze podívat, zda takové příspěvky byly v minulosti publikovány a následně staženy. Ani ty žádné takové statusy nenašly.

Ostatně. Pokud by se měla měnit ústava, museli by se změnou souhlasit alespoň někteří poslanci ANO. Vládní koalice má totiž v sněmovně 108 poslanců. Ke změně ústavy je potřeba 120 poslanců.

Petr Pavel vyjadřuje podporu Ukrajině. Nesouhlasí však s účastí NATO v konfliktu. Jako příklad lze uvést, že byl od začátku zdrženlivý vůči zprávě o dopadu raket na polské území. Zatímco někteří politici obviňovali za dopad Rusko, Petr Pavel vyzýval ke zdrženlivosti a zachování chladné hlavy.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.