Pařížská policie zbila ženu, která se pokusila jít nakupovat do obchodního centra bez očkovacího pasu. Alespoň takto příběh prezentují lidé odmítající očkování. Faktem je, že záběry pochází ze 4. září, kdy demonstrující vytrhli do nákupního centra bez očkovacího průkazu, ale i bez ochrany úst a nosu. Policie se snažila jim v tom zabránit. A z této situace pochází tento incident.

Proti covid pasům se ve Francii zdvihla vlna odporu, zvláště poté, co vyšlo najevo, že od poloviny října testy na koronavirus bez předpisu už nebudou propláceny zdravotním pojištěním. Například 4. září byly v mnoha francouzských městech zorganizovány velké demonstrace. Jedna z nich, která proběhla v útrobách nákupního centra Chatelet Les Halles spojeného s obřím dopravním uzlem v centru Paříže, vyústila v násilný střet demonstrantů s policií. Tři ze čtyř videí v dezinformačním facebookovém příspěvku byla natočena právě během této demonstrace. Videa jsou pravdivá; k této demonstraci proti covid pasům a následným střetům s policií v obchodním centru Chatelet skutečně došlo, přičemž média o nich referovala například zdezde nebo zde.

Tisíce uživatelů sociálních sítí sdílely v uplynulých třech dnech příspěvky tvrdící, že neočkovaným lidem ve Francii bude od 15. září zakázán vstup do nákupních center. Pro toto tvrzení neexistují žádné důkazy. To ale nic nemění na tom, že tvrzení o zákazu vstupu neočkovaným do nákupních středisek je nepravdivé. Covid pas není pouhým potvrzením o očkování. Je platný i v případě negativního testu nebo potvrzení o prodělání nemoci během uplynulých 6 měsíců, takže i v těchto případech mohou jeho držitelé vstupovat do veřejných prostranství, nikoliv jen očkovaní. Francouzská vláda navíc od 8. září zásadně snížila počet obchodních center, kde bude třeba se pasem vykázat, a to ze 178 na 64 (z celkového počtu 341 francouzských obchodních center o rozloze větší než 20 000 metrů čtverečních). Obchodní centra ve většině francouzských oblastí včetně téměř celého Île-de-France, kde se nachází Paříž, už nebudou covid pas požadovat za předpokladu, že počet případů koronaviru v oblasti nepřesáhne 200 nakažených na 100 000 obyvatel a bude alespoň 7 dní klesat.

Zdroj: AFP 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com