AKTUALIZOVÁNO (11.10.2019 V 18:59) – Šokující reportáž včera uveřejnila Česká televize na facebookovém profilu studia Jihozápad. Reportáž pak následně někdo ze sociální sítě odstranil. Podle reportáže některým studentům Střední průmyslové škole strojnické v Plzni bylo vyhrožováno, že když se budou ptát Andreje Babiše na kauzu Čapí hnízdo, budou mít problémy u maturity. Autorka reportáže Marcela Durasová hovořila se studentkou a dalším studentem školy. Studentka výpověď zopakovala i na kameru. Její taktéž oslovený spolužák dle novinářky odpovídat nechtěl. Andrej Babiš navštívil školu 10. října 2019.

„Bylo nám řečeno od učitelů, že pokud se budeme ptát a provokovat ke kauze Čapí hnízdo, tak neuděláme maturitu, že budeme mít problémy u maturity s učiteli,“ sdělila veřejnoprávní televizi jedna ze studentek, která ale nechtěla zveřejnit své jméno a mluvila zády ke kameře. „Je to hrozné, tohle vůbec není demokracie, absolutně s tím nesouhlasím, je to úplně scestné,“ doplnila.

“Naše žákyně pouze tlumočila, co si na Facebooku přečetla u nějaké cizí žákyně. Česká televize to však sestřihala tak, že to vypadalo, že to vyhrožování šlo ze strany vedení školy,” tvrdí pro Aktuálně.cz ředitel Střední průmyslové školy strojnická a Střední odborná školy profesora Švejcara v Plzni, který s žákyní hovořil.

Další mladík otázku týkající se premiérovy minulosti přesto položil. Ten ovšem nebyl studentem školy. „Ptal jsem se na jeho historii v StB, pak jsem se zkoušel ptát i na Čapí hnízdo, ale to už neklaplo,“ vyjádřil se Tomáš Pufler v ČT s tím, že ho měla jedna z kantorek okřiknout. “Pan premiér se dotazu pouze zasmál a řekl, že kdyby nebyl premiér, nikdy by o Čapím hnízdě neslyšel,” doplnil Aktuálně.cz. Tomáš Pufler je studentem nedalekého Gymnázia Františka Křižíka v Plzni.

Česká televize reportáž stáhla po několika hodinách  bez udání důvodu. V pátek na dotaz Aktuálně.cz připustila pochybení. “Informace na záznamech nebylo možné ověřit tak, jak to České televizi ukládá Kodex ČT, především z hlediska počtu zdrojů, jejich věrohodnosti a povinnosti poskytnout prostor druhé straně. Proto je nebylo možné vysílat. Redaktoři je zveřejnili na sociálních sítích, které sice nereguluje zákon o rozhlasovém a televizním vysílání, ale je v zájmu České televize, aby standardy, která platí ve vysílání, uplatňovala na všech svých platformách. Proto vedoucí regionálního vysílání reportáž do té doby, než se uvedené skutečnosti podaří získat, stáhl,” vysvětlila mluvčí České televize Karolína Blinková. Vyjádření přinesl web Aktuálně.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.