Internetem se šíří video z demonstrace v Lipsku. Šíří ho ruský účet Vladan Freedom. Podle videa šlo o nenásilný protest proti protikoronavirovým opatřením. Video vypadá, jakoby se k demonstrantům připojila i policie.

A jak to bylo ve skutečnosti? Policie demonstraci rozpustila. „Mezi demonstranty byli neonacisté, konspirační ideologové a chuligáni a občas se objevily i říšské vlajky,“ píše ZDF. A jak údajně mírumilovný protest popisuje samotný web Hooligans.cz: „Více než 40 000 lidí se shromáždilo v sobotu v poledne v centru Lipska, aby demonstrovali proti opatřením vlády kvůli údajné pandemii covid-19. Chuligáni z Německých klubů – Hallescher FC, FSV Zwickau, Dynamo Dresden, Werder Bremen, Union Berlin, Energie Cottbus, Chemnitzer FC, Leipzig a Hansa Rostock včetně podpory z Itálie (SS Lazio) se střetávají s policií, nechybí také střety s afou. (Šlo o jednu z největších anti-covid demonstrací v Německu vůbec).“


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.