Vláda znovu přepsala usnesení, které zakazuje prodej nápojů na ulici. Po jednání kabinetu to oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný. Předchozí úprava neumožňovala prodávat v kelímku ani kávu nebo čaj. „Upravili jsme kritizovaný zákaz prodeje nápojů na ulici tak, že je tam nyní výslovně napsáno, že se týká pouze alkoholických nápojů,“ řekl po pondělním jednání Blatný. Původně byl zákaz vyhlášen z obav před shlukování lidí na vánočních trzích.

Právě tomuto tématu se věnovala i úvodní reportáž v Televizních novinách 12. prosince. Televize Nova během reportáže přinášela záběry z trhů, problémem ovšem je, že se jednalo o záběry z předchozích let. Televize navíc ve své reportáži diváky neupozornila, že se jedná o ilustrační záběry. Vánočních trhy se letos příliš nekonají, a když se konají, tak za přísných epidemiologických podmínek.

Není také pravdivé tvrzení premiéra Andreje Babiše, uvedené v reportáží, že v okolních zemích se vánoční trhy nekonají. Jejich počet, stejně jako v ČR, je mnohem nižší, ovšem striktní zákaz v Německu nebo Rakouskou není.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com