Dezinformační média šíří nepřesnou informaci, že zástupci Doněcké a Luhanské lidové republiky (zkráceně Donbasu) poprvé vystoupili na Radě bezpečnosti OSN. Už na začátku prosince o tom psal dezinformační web Nová republika europoslance za SPD Ivana Davida. Nedávno zase slovenský dezinformační web Hlavné správy.

Ve skutečnosti se zástupci separatistů, které mnohé státy považují za teroristické organizace, účastnili pouze tzv. slyšení Arria. „Arria setkání“ jsou velmi neformální, důvěrná setkání, která členům Rady bezpečnosti umožňují v otevřeném a procedurálním rámci upřímnou a soukromou výměnu názorů s osobami, které pozval člen nebo členové Rady se domnívají, že by bylo prospěšné slyšet. V tomto případě je pozval zástupce Ruska. „Na tyto schůzky jsou obvykle pozváni ti, kdo nemají nárok nebo se nemohou účastnit oficiálních zasedání Rady bezpečnosti – veřejný sektor, vědci, obránci lidských práv, zástupci menšin a další nestátní aktéři,“ dodává tisková služba Ukrajiny.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.