Asi znáte narativ proticovidových aktivistů, že kvůli očkování umírá mnoho mladých lidí. Jeden z takových příspěvků vypráví o počtu 1884 srdečních zástav mezi sportovci za posledních 2,5 roku. Kvůli nim údajně 1310 lidí zemřelo.

„Podle článku šlo o trend mezi sportovci evropských lig. V mnoha případech však nešlo o sportovce ani o lidi z Evropy. Objevili se tam i tací, kteří mají vysoký věk. Přesto však hoaxeři navádějí na to, že tito lidé zemřeli v důsledku očkování. Text, na který se autorka příspěvku odvolává, koluje po internetu již několik měsíců. Mění se jen čísla. Seznam, na který se odkazují jeho původní autoři, obsahuje jména osob, které zemřely během pandemie. Mezi nimi nejsou jen sportovci, ale i různí lidé z celého světa, dokonce i ve věku 70 – 80 let. V seznamu je také například 71letá žena, která ve svém posledním dopise věnovala dary charitativní organizaci na rakovinu. Podobný scénář se vyskytl i u jednašedesátiletého Itala, který zemřel krátce poté, co mu diagnostikovali leukémii.

Pravda je taková, že všichni jednou zemřou. I očkováni. Ale i neočkovaní. Příčiny smrti jsou ale různé. Tento status však prezentuje nepodložená nevědecká tvrzení na základě absolutně irelevantního vzorku,“ upozorňuje slovenská policie a odkazuje na agenturu AP, která o pochybném seznamu psala.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.