V pořadu Pro a proti 31. 1. 2019  na Českém rozhlase Plus diskutovali poslanec ODS Václav Klaus mladší a poslanec hnutí STAN Jan Farský s redaktorem Tomášem Pavlíčku o zákonu, který navrhla skupina poslanců, především z ODS, pod vedením Václava Klause mladšího, a který právníci označili jako paskvil.

Z Klausovy strany byla diskuse vedena naprosto podpásově, s překrucováním skutečnosti, urážkami a ponižováním oponenta. Už jen to ukazuje, co si myslet nejen o Klausovi mladším, ale i o celém zákoně, jak to v diskusi ostatně vyslovil i sám poslanec Farský: „Mít jiný názor je pro vás cenzorovat? Vypovídá to přesně o vás i tom návrhu zákona.“ Navíc je značně podivná představa Klause mladšího o pravdě.

Z pořadu jsme přepsali pasáže, ve kterých se Václav Klaus mladší dopouštěl argumentačních faulů. (Přepis včetně odchylek od spisovné normy a opakování slov.)

 

[čas 2:56]

KLAUS: Tak zákon říká pouze to, že velké sociální sítě nemohou omezovat svobodu slova nad rámec českých trestních zákonů čili, a dobrých mravů. Čili na našich na sociálních sítích dochází k tomu, že názory řekněme konzervativní nebo podobné mým jsou vytlačovány, ty lidé jsou často blokovány, kdežto názorů, jako má pan Farský, ty tam mají zelenou, nebo názorů, že vlastnictví je možno demokratizovat a nemá se fetišizovat.

PAVLÍČEK: To říkal p. Farský?

KLAUS: Ano.

PAVLÍČEK: Že se má … nesmí fetišizovat majetek?

KLAUS: To pan Farský neříkal, ale tyto zákony, tedy levicové takové různé moderní názory jsou tam zcela běžně běžně k mání, kdežto když říkáte názory třea konzervativní, tak velice mnoho těchto lidí je z této společnosti společnosti vytlačováno.

[M.K.: Útok ad personam, unáhlené zobecnění, figura slaměný panák]

 

 

[čas 5:10]

KLAUS: Ten zákon nemíří na uživatele těch sítí, zákon míří na provozovatele těch sítí. To je naprosté nepochopení a vědomé karikování. Pan Farský je členem tady té evropské platformy uvnitř parlamentu. Takřka zde nevystupuje, pouze když někdo něco řekne proti Evropské unii, tak společně s paní Pekarovou vyskočí a velice hystericky to brání…

[M. K.: Útok ad personam, figura red herring, kvalifikující jazyk]

 

PAVLÍČEK: Dobře ale vraťme se zpátky, prosím, k tomu tématu…

KLAUS: Celá strana STAN je, samozřejmě v Evropském parlamentu hlasuje proti České republice, například aby na nás byly uvaleny sankce za to, že nechceme imigranty. Když se budeme bavit o tom, co je a co není dezinformace, to nutně musí tam být nějaký cenzor, který to rozhoduje. Třeba podle mého názoru celý název strany Starostové a nezávislí je dezinformace, protože ODS měla daleko víc starostů než toto hnutí, lidovci mají také víc starostů a o té nezávislosti bychom se také mohli dlouho povídat a když budu ten cenzor já, tak je budu nutit, aby tedy změnili název celé své strany, což je jediný jako jejich jejich úspěch, že že…

[M. K.: Figura red herring, figura slaměný panák – rozpoznávat dezinformace je cenzura]

 

[čas 6:49]

FARSKÝ: Když si přečtete v důvodové zprávě toho zákona, kdo je to správce, tak správcem, za správce je třeba označit všechny subjekty, které mají oprávnění fyzicky zasahovat do podoby dané sociální sítě či jiné platformy, respektive na ní probíhající diskuse. A pak Klaus prostě na svém page, případě firma, která mu ji spravuje, může zasahovat do probíhající diskuse a mazat ji. Já tady pouze cituji ze zákona, pod který jsem se nepodepsal, protože jsem ho četl.

[…]

PAVLÍČEK: Nezahrnuje ta definice toho zákona, pokud jde o veřejně přístupnou sociální síť či jinou platformu, umožňující uživatelům okamžité sdílení jimi vytvořeného obsahu, i stránky, které vy provozujete, pokud tam máte dejme tomu 100 000 a více uživatelů?

KLAUS: Rozhodně ne, v té dikci zákona je provozovatel nebo správce. Co pak z toho dedukuje pan Farský, z důvodové zprávy, je prostě úplně irelevantní. Ten zákon míří na ty největší sítě, proto je tam nad 100 000, nad 100 000 uživatelů. Na soukromé osoby to nikterak nemíří. Uživatelé sítě, jako pan Farský, který tam má pět a půl podporovatelů, nebo já, který tam mám 102 000 podporovatelů, na nás to nemíří a my tam může svou stránku upravovat a měnit, jak chceme.

[M. K.: Útok ad personam]

 

[čas 10:39]

KLAUS: Zákon neomezuje uživatele sítí a pan Farský, pan Kalousek a kdokoli si může svoji profil upravovat, jak chce.

[…]

FARSKÝ: Podle toho zákona, jak je napsaný, a já z něj pouze cituji, když v zákoně se píše, že za správce…

KLAUS: Vy jste komik, ty jo. Dvacetkrát nám to ještě řekněte.

[M. K.: Útok ad personam, Miroslav Kalousek jako red herrring]

 

FARSKÝ: Já jenom čtu, co jste, pane Klausi, napsal, do důvodové zprávy. Doufám, že jste to psal vy. Když napíšete, že za správce považujeme toho, kdo může zasahovat do probíhající diskuse, tak jste prostě správcem. Já cituji pouze to, co jste napsal.

KLAUS: Podívejte, tu důvodovou zprávu psala renomovaná právní kancelář, kde by pan Farský nemohl dělat ani koncipienta. Čili že nám teďka tady bude…

PAVLÍČEK: Prosím zdržte se osobních invektiv…

KLAUS: …a že nám teďka tady bude říkat nějaké právní kličky, to je zcela irelevantní.

[M. K.: Útok ad personam]

 

[čas 11:18]

FARSKÝ: Pan Klaus zveřejnil na svém Facebooku fotku z… klečících zahalených žen, u kterého napsal, že „Obrázek je někdy víc než tisíc slov. Toto je zahájení mistrovství světa v šachu žen v Teheránu, jde o novinářky, nevím, zda íránské nebo ze světa. Jde o spořádanou zemi, nedochází zde k nekontrolovatelnému pouličnímu násilí. Přesto ta představa, že žena je tvor něco jako pes – necloumají vámi emoce?“ No a pak se ukázalo, že fotka vůbec není z mistrovství světa žen v šachu v Teheránu a že prostě šířil lži. To může, to on dělá. Lidi ostatní, za nevinné otázky, zakazuje jim vstup a sám řiká, sám tady říká, že bojuje za svobodu slova, a maže všechny, kteří mu nejdou … kteří mu nevyhovují, to přeci…

KLAUS: Můžu reagovat?

PAVLÍČEK: Ano. Vyjádřete se prosím k tomuto názoru.

KLAUS: Já jsem pro to, aby lidé mohli šířit cokoliv, co není trestné. Lidé mohou šířit hloupé názory, chytré názory, nepřesné, pak si to také slíznou. Já jsem třea tu fotku sesdílel z nějakého serveru, který jsem považoval za důvěryhodný, byl to šachový server, já jsem šachista. No, a samozřejmě, dokud je svobodný svět, že pan Farský může objevit, že ta fotka byla o tři roky starší, z nějaké jiné akce v Teheránu a napsal, že jsem blbec a že lžu, no tak je to v pořádku. Lidé si řeknou, že mám lépe si ověřovat své zdroje, někoho to rozčílí, pan Farský se tomu sám tady pochechtává ještě, vlastním slovům, tři roky poté. No a a život běží dál.

[M. K.: Útok ad personam]

 

[čas 20:55]

KLAUS: [zákon] Za stranu Starostové a nezávislí to podepsal pán poslanec Pávek, který pak byl terčem velice silné cenzury tady ze strany pana Farského …

FARSKÝ: To není pravda. Lže. Pan Klaus lže. Žádná cenzura nebyla.

KLAUS: …a celý přepadlý za mnou přišel… A tak dále, jo?

PAVLÍČEK: Pánové, prosím, držte se trošku ve věcné debatě.

FARSKÝ: Přesně tím, čím chce pan Klaus [nesrozumitelné] získat prostor, a ono mu to trochu brání, Facebook, šířit lži…

KLAUS: Teď jsem řekl svatou, teď jsem řekl svatou pravdu, pan poslanec Pávek podepsal…

FARSKÝ: Jak jsem cenzuroval pana Pávka? Řekněte, pane Klausi, jak jsem cenzuroval pana Pávka?

KLAUS:  Pan Pávek podepsal tento zákon a včera za mnou přišel, že je z toho celý přepadlý a že dostal strašně vynadáno z vedení strany a že to asi možná bude muset nějak jako stahnout, ten svůj názor, že prostě je to teďka velice jako dramatická otázka.

FARSKÝ: Takže jsem mu řek‘, že na to mám jiný názor, že si myslím, že je to nesmysl, …

KLAUS:  Já jsem u toho rozhovoru nebyl, no.

FARSKÝ: …že to nedává smysl a vy řikáte, že to je cenzura? Mít jiný názor je pro vás cenzorovat? Nezlobte se, pane Klausi, ale vypovídá to přesně o vás i tom návrhu zákona. Prostě to je mimo.

[M. K.: Útok ad personam, argument vzbuzující soucit]


author