Záhada fotografie, která v uplynulých týdnech zaměstnávala fact-chcecingové weby je vyřešena. Fotografie byla původně i naším webem označena za hoax a to na základě článku jiného webu zabývající se kontrolou faktů Politifact.com. Jejich odborník totiž fotografii označil za falsum. Není tomu tak.

Agentura AFP totiž zjistila identitu obou mladíků. Ti potvrdili, že fotografie je pravá. Mladíci se však nesmáli požáru katedrály Notre Dame. Agentuře AFP se podařilo zjistit, že se jedná o studenty architektury.

 „Jsme studenti architektury, chtěli jsme vidět požár na vlastní oči. Katedrálu Notre-Dame jsme navštívili, fotili jsme ji, studovali jsme ji, namodelovali jsme ji ve 3D, tak jak bychom se mohli radovat z požáru?,“ ptají se mladíci. Tvrdí, že se smáli jen způsobu „podlézání pásky“.

Mladíci agentuře poskytli i důkaz. Jeden z mladíků v době požáru napsal zprávu na Snapchatu, ve které píše: „Nemůžu tomu uvěřit. Viděl jsem pád věže.“ Na tomu „Moi“ píše, že právě spadlo 800 let historie. „Přesně,“ odpovídá jeden z mladíků. V konverzaci se (od druhého komunikujícího) objevil i emotikon naznačující pláč.

Suma sumárum. Fotografie Sputniku je pravá a touto formou se i my Sputniku omlouváme. Za Fake News jdou označit zprávy, které tvrdí, že požár katedrály studenty potěšil. Takové zprávy šířila například americká ultrapravicová aktivistka Pamella Geller. Její nepravdivý status měl 33 000 sdílení. Web Infos-Israel dokonce napsal článek s titulkem: „Alláh je veliký. Muslimové se smějí při požáru Notre Dame.“

Více v článku AFP: https://factcheck.afp.com/how-could-we-rejoice-notre-dame-fire-two-victims-online-hate-share-their-story


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.