Na Facebooku se šíří zvěsti, že na konci února pod Afrikou snad došlo k nějakému hroznému výbuchu nebo sem dopadl asteroid. „Co se děje pod Afrikou? Ve středu se v oceánu objevila malá oblast, kde se nezávisle na větru vzedmuly obrovské vlny. Taková situace může nastat snad jen mohutným výbuchem, nebo dopadem asteroidu. V současnosti se oblast rozšiřuje a směřuje k pevnině. Výška vln je až 25,5 m, ale okolní oceán je klidný. Umí to někdo vysvětlit? Protože to hrozí katastrofou,“ stojí v příspěvku, který má 700 sdílení.

Vysvětlit to samozřejmě jde. Autor Petr Suchomel se odkazuje na web in-počasí. Ten však neukazuje záběry ze satelitních snímků, ale předpovědní modely. V případě mořských vln jde o systém ICON. V tomto případě tedy šlo o chybu předpovědního modelu. Skutečné satelitní snímky z té doby zmiňovanou výšku vln nezaznamenaly.

Podobné chyby nejsou na radarech a předpovědních modelech neobvyklé. Radary při bouřkách mnohdy zaznamenávají „bílá“ místa nebo „kruhové útvary“. Předpovědní model navíc není reálným snímkem situace, ale výpočtem. V tomto případě došlo k chybě při výpočtu. Svědčí o tomto , že „vlny 25,5 metrů“ se zde objevily jen po krátkou dobu a na jednom konkrétním místě.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.