Byla toho plná dezinformační média. Japonsko pozastavilo používání 1,63 milionu dávek dodávaných do 863 očkovacích center po celé zemi potom, co domácí distributor Takeda Pharmaceutical obdržel zprávu o možných cizorodých látkách v některých lahvičkách. Dezinformační média z toho dělala jasný důkaz grafenu ve vakcínách. Cizorodá látka byla totiž kovového původu.

Ve skutečnosti se však jednalo o nerezovou ocel. Ta se do lahviček dostala zřejmě při výrobě na výrobních linkách. „Nerezová ocel se běžně používá v srdečních chlopních, v kloubních náhradách a jako stehy a sponky při operacích. Proto se neočekává, že by injekce částic identifikovaných v těchto šaržích v Japonsku vedla ke zvýšenému zdravotnímu riziku,” uvedly ve společném prohlášení výrobce a distributor vakcíny. Kromě toho byly nalezeny v šaržích i růžové částečky. Zde by se mělo pro změnu jednat o korek z lahviček, který se do vakcíny dostal nesprávným propíchnutí zátky ze strany lékařů. Ani korek není nijak zdravotně nebezpečný.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.