Hned v říjnu, kdy Hamás zaútočil na civilisty v Izraeli, se objevují zprávy o údajných dodávkách zbraní z Ukrajiny. Prokremelští aktivisté tak chtějí dokázat, že zbraně na Ukrajinu se ztrácejí a nemá tedy cenu Ukrajinu v dalších snahách osvobodit své území od ruských okupantů podporovat.

Nyní se šíří screenshoty stránky, která vypadá jako článek Washington Post s titulkem v angličtině: „Dodávky zbraní z Ukrajiny Hamásu se za poslední měsíc ztrojnásobily.” Tento údajný článek se šíří jak na Facebooku, sociální síti X (Twitteru), tak například na TikToku.

Mluvčí deníku Washington Post v e-mailu ze 7. listopadu agentuře AFP ve Washingtonu uvedl, že noviny článek nezveřejnily. Takový článek se neobjevuje v online verzi novin ani na jejich archivovaných stránkách. Ani vyhledávání na internetu podle klíčových slov neprokázalo, že by takový článek kdy vyšel.

Agentura AFP nenašla žádné veřejně dostupné důkazy o tom, že by Ukrajina zásobovala Hamás zbraněmi. Hlavní zpravodajské ředitelství Ministerstva obrany Ukrajiny taková obvinění odmítlo a 9. října na Facebooku uvedlo, že jsou součástí “dezinformační kampaně” Kremlu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.