Antonín Baudyš, Martin Konvička a další šíří nesmysl o zapojení vojáků NATO na Ukrajině. V této souvislosti je zmiňovaná doktrína NATO Steel Rose z roku 2015. Podle doktríny by Česko a Polsko vyslalo dva miliony mužů na „frontovou linii doteku“. Během deseti dnů by údajně byla Česká republika nucena „povolat do zbraně 250 000 mužů po vyhlášení signálu Echo 1“.

Žádná taková válečná doktrína NATO však neexistuje. Matti Tetřev, mluvčí Stálé delegace České republiky při NATO, její existenci zcela odmítá. „O údajné americké doktríně, která by dokonce měla mít dopad na brannou povinnost v ČR, nikdo nikdy v NATO neslyšel. Jedná se o nepravdivou informaci, jejímž cílem není nic jiného, než narušovat alianční jednotu mezi spojenci v NATO,“ vysvětluje Tetřev pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál.

Tomáš Kučera, který působí na Katedře bezpečnostních studií, vysvětluje, že dezinformátoři si v tomto případě zcela vymýšleli: „Vlastní zprávu snad ani nelze označit za dezinformaci, ale za čistou halucinaci. Správná a efektivní dezinformace by se z velké části měla zakládat na pravdivých faktech. V tomto dokumentu lze sotva nalézt něco, co by se pravdivému faktu blížilo.“

Moc NATO ovlivňovat rozhodnutí Česka je přitom velmi omezená. Kučera to dokazuje na českých závazcích vůči Alianci, které vycházejí z dobrovolného členství v NATO, a dlouhodobé neschopnosti Česka tyto závazky splňovat. „V případě USA se potýkáme se zcela opačným rizikem. Pokud Trump zvítězí v prezidentských volbách, naopak hrozí, že USA nebudou ochotné plnit své spojenecké závazky a z Evropy se stáhnou. Toto riziko amerického stažení z Evropy zvyšuje tlak na posilování naší vlastní obranyschopnosti, včetně případných dalších legislativních změn,“ podotýká.

Hrubý ideový původ této fikce lze podle Kučery najít v doktríně Československé lidové armády: „Ta by v případě konfliktu okamžitě nasadila 200 tisíc vojáků, jejichž úkolem by bylo v prvním sledu za použití taktických jaderných zbraní projít Bavorskem a pokračovat na Štrasburk, případně až na linii Dijon-Lyon.“

Zdroj: Český rozhlas


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.