Během léta najdeme na internetu i řadu bizarních příspěvků. Například ty, které radí, jak poznat plastovou rýži od „pravé rýže“. Že by se něco takového dostalo na náš trh, pokud by nebylo jasně označeno jako hračka, je silně nepravděpodobné. S nadsázkou bychom chtěli napsat, že plastová rýže se pěstuje zásadně na ploché Zemi, to ví snad každý, ne? Už vyšlo několik článků, že chemtrails podporuje kvalitu růstu takové rýže a lépe pak vstřebává kontrolní čipy. Kdo ví, ten ví.

A nyní vážně. „Zprávy o “falešné rýži” se poprvé objevily kolem roku 2010. Čínská společnost Wuchang byla obviněna z toho, že směšuje vysoce kvalitní rýži s rýží nižší kvality, zatímco ji prodává pod stejnou značkou. V roce 2011 byly také publikovány články o “plastové rýži” v Číně, které odkazovaly na zprávu společnosti Vera Vietnam popisující její výrobu. Toho mělo být dosaženo smícháním brambor a sladkých brambor, tvarováním a přidáním “průmyslové pryskyřice” jako pojiva. Podle jiných verzí se plasty přidávaly do běžné rýže. Již v roce 2015 indonéská policie potvrdila, že tvrzení o plastové rýži jsou hoax. Navzdory tomu místní média a sociální sítě v roce 2016 varovaly před plastovou rýží v Ghaně, Nigérii a Indii. Dne 26. června 2017 generální ředitel Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv Ghany zpochybnil tvrzení o “plastové rýži”. Několik vyšetřování ukázalo, že plastová rýže se na ghanském trhu nenachází.

Navzdory pokračujícím zvěstem neexistují žádné nové důkazy o přítomnosti plastové rýže na trhu EU, a to i díky přísným kontrolám a regulačním opatřením přijatým EU a jednotlivými zeměmi na ochranu trhu a spotřebitelů. Informace sdílené prostřednictvím systému RASFF vedou k “stažení výrobků z oběhu” v případě možného rizika pro zdraví spotřebitelů. Systém tak pomáhá předcházet potenciálním rizikům dříve, než se škodlivé zboží dostane ke spotřebitelům,“ píše slovenský Demagog.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.