V Česku dochází k většímu záchytu případů HIV. Epidemiolog Roman Prymula ve vysílání CNN Prima News potvrdil, že k nárůstu z části přispěli uprchlíci z Ukrajiny, kteří se s nemocí léčili ve své domovině. Někteří lidé, především na dezinformační a xenofobní scéně si to vyložili tak, že v ČR hrozí kvůli Ukrajincům nějaká epidemie HIV.

Přitom i sám Roman Prymula v rozhovoru řekl, že nehrozí, že by se s novými pacienty nedokázalo české zdravotnictví popasovat. To, že se počet nových případů zvýšil o pětinu znamená, že přirostly řádově jednotky, maximálně desítky nakažených. V roce 2021 bylo v ČR zachyceno 233 nových případů infekce HIV. Předpokládá se tedy, že letos by se mohlo jednat o přibližně 300 případů.

Bránit se nákaze HIV je poměrně jednoduché. Nemoc se totiž nejčastěji šíří nechráněným pohlavním stykem, ojediněle také při kontaktu s krví nakaženého. V tomto případě by totiž i potencionálně nakažený člověk musel mít na těle nějakou ránu, přes kterou by se vir do těla dostal. V podstatě tedy je to možné jen sdílením injekčních stříkaček, jehel či roztoku při aplikaci drog nebo jiných látek. V zdravotnictví jsou samozřejmě injekční stříkačky sterilní.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.