Stovky tisíc uživatelů sociálních sítí sdílely koncem února v různých jazycích záběry nekontrolovatelně se třesoucí ženy na podlaze nemocnice s tím, že její záchvat způsobila vakcína proti onemocnění Covid-19. Zhruba čtyřminutové video obsahuje záběry silně se třesoucí mladé ženy ležící na podlaze v čekárně. Několik lidí se jí snaží uklidnit až do chvíle, než přijdou policisté, naloží ji na lehátko a odvezou za dveře, na kterých je zřetelně vidět nápis „Hospital Raúl F. Larcade”.  „Ty neurologické problémy po těch podělaných vakcínách jsou všechny stejné! Mladá žena po očkování upadla v nemocnici v Argentině,” stojí v tomto příspěvku z 22. února 2021, který na Facebooku sdílelo přes 16 000 uživatelů.

Video pochází z instagramového příspěvku odborového svazu zdravotnického personálu nemocnice Larcade (Trabajadores del Hospital Larcade Unidos), který již několik měsíců prostřednictvím sociálních sítí požaduje zvýšení platů a zlepšení pracovních podmínek. Podle tohoto příspěvku byly záběry natočeny 19.2 večer, když měl službu pouze jeden lékař a jeden ošetřovatel. „Bohužel, nedostatek personálu vede k nepřijatelným situacím!!! Včera měl službu jeden jediný lékař, který pomáhal pacientovi s těžkým diabetem” a „jeden ošetřovatel, který převážel pacienta s Covidem, zatímco mladá žena dostala záchvat u vchodu do nemocnice!!!” stojí v příspěvku. Odboráři dodávají, že žena byla nakonec stabilizována a zůstala v nemocnici.

Sebastián Motrel, chirurg nemocnice Larcade, AFP potvrdil, že žena na videu je „pacientka s dlouhou historií v této nemocnici a s anamnézou křečových záchvatů” a dodal: „Nebyla očkována proti Covid-19, to s případem nemá nic společného.”

„Video bylo natočeno 19. února 2021 u dveří nemocniční čekárny,” potvrdila AFP i ředitelka nemocnice Gladys Amantia a dodala, že u 28leté ženy na videu byl diagnostikován opožděný vývoj a poruchy chování. Ředitelka dále poukázala na to, že pacientka podstoupila psychiatrickou léčbu a 48 hodin před incidentem byla vyšetřena kvůli podobnému problému bez toho, že by vyšetření mozku odhalilo nějaké změny. Více v článku AFP.

Poslanec Lubomír Volný v pondělí 15. února 2020 poskytl DVTV rozhovor, ve kterém vysvětloval svůj názor na nedávný incident v Poslanecké sněmovně. V rozhovoru například řekl: „„Podle CDC lidé nosící roušky mají 85% pravděpodobnost nákazy, odmítači roušek jen necelá 4 % pravděpodobnosti.“

Lubomír Volný se odkazuje na studii (.pdf) vydanou americkou vládní agenturou CDC (Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí) v září 2020. Úvodem je třeba uvést, že cílem této studie není určit efektivitu nošení roušek, nýbrž analyzovat aktivity dvou skupin lidí v časovém období 14 dnů před projevením příznaků covidu-19. Celkem studie zkoumala 314 lidí, kteří v červenci 2020 měli příznaky onemocnění covid-19 (.pdf, str. 1260). Z tohoto počtu bylo 154 lidí pozitivně testovaných na covid-19 (říkejme jim “nakažení”), 160 lidí mělo výsledek negativní (říkejme jim naopak “zdraví”).

Všech účastníků se výzkumníci zeptali, jak se stavěli k nošení roušky 14 dní předtím, než se dostavily příznaky. Ze skupiny nakažených 85 % tvrdilo, že látkovou roušku nosili “často či vždy” (.pdf, str. 1261), naopak 3,9 % nakažených si obličej nechránila. Na stejnou otázku se zeptali skupiny zdravých a čísla vyšla velmi podobně: i tam 88,7 % látkovou roušku nosilo “často či vždy”(.pdf, str. 1261). Nejde tedy dovodit, že by nošení roušky zvyšovalo pravděpodobnost onemocnění. Pokud je podíl chránících se osob ve skupině nakažených i zdravých obdobný, mnohem spíše to ukazuje na obecný přístup obyvatel k nošení roušek.

Nesprávný výklad dat se rozšířil prostřednictvím příspěvků na Facebooku. Následně studii CDC nesprávně interpretoval moderátor Tucker Carlson na televizní stanici Fox News (video, čas 5:34). Tehdejší americký prezident Donald Trump se na studii rovněž odkazoval (video, čas 23:42), a to i vícekrát. Špatnou interpretaci dat ze studie CDC v českém prostoru rozšířil server Aeronet (AE News) v říjnu 2020, na svém facebookovém profilu ji sdílel také poslanec Volný. Více v článku na  Demagog.cz.

Velmi rozšířen je už také příspěvek, na který upozorňoval náš web Faktické.info. Sociální sítí Facebook se šíří video, které má dokazovat údajný podvod v nemocnicích v souvislosti s pandemii COVID-19. Na videu je vidět, jak filmový štáb natáčí převoz pacientů. Z videa je zřejmé, že se jedná o hranou scénku. Video se však šíří jako důkaz, že se jedná jen údajné video pro novináře. V Čechách má tisíce sdílení.

Ano, jedná se o hranou scénku. Nejde však samozřejmě o vytváření důkazu o kritické situaci v nemocnicích. Jedná se o nátáčení testu nové nouzové nemocnice. Video z testu naleznete zde a je naprosto zřejmé, že nemocnice v něm pracuje s figurínami. Jedná se o nouzovou nemocnici při nemocnici Asaf ha-Rofe ve městě Be’er Ja’akov v Izraeli. Začala se stavět v červenci 2020 a dokončena byla v listopadu 2020. Právě na konci stavby byl proveden test, zda nemocnice je skutečně funkční a může sloužit jako záložní nemocnice v případě potřeby. Izrael prošel několika těžkými vlnami pandemie. Jak je zřejmé ze statistik, čísla se v zemi začala zhoršovat právě v létě 2020.


author