Někteří lidé by se opravdu měli vrátit do školy nebo alespoň měli začít se naučit používat vyhledávač. Na Facebooku se rozmohla nová konspirační teorie. Údajně produkty, které jsou označeny „žabičkou“, obsahují hmyz. Jde o logo Rainforest Alliance, což je nezisková organizace, která se snaží chránit životní prostředí a lidská práva pracovníků. Certifikace Rainforest Alliance na potravinách znamená, že výrobek byl vyroben s ohledem na udržitelnost a dodržování standardů pro ochranu přírody a lidských práv.

Pokud vidíte tedy na potravině označení Rainforest Alliance Certified, můžete si být jisti, že její výroba nepoškozuje životní prostředí a že byla dodržena lidská práva pracovníků. V současné době může nést certifikační známku mnoho zemědělských produktů, namátkou například banány, káva, čokoláda, čaj, ořechy, bylinky, ovoce, zelenina nebo třeba kokosový olej.

„Říká se, že zdraví máme jen jedno. Stejně tak máme jen jednu planetu Zemi. Takže pokud chceme mít dlouhý a zdravý život, tak by nám mělo záležet na obém. Navíc péče o samotnou planetu Zemi je tím důležitější, jak stále více stoupá počet lidí a také jejich nároky na životní styl. To si například už v roce 1987 uvědomil i tehdy 24letý ekolog Daniel Katz a rozhodl se založit organizaci Rainforest Alliance, česky Alianci deštných pralesů. Jejím cílem bylo zajistit, aby farmáři při produkci potravin na jedné straně neničili přírodu, ale přitom aby za své kvalitní produkty dostávali i adekvátní peníze. Také máte zatím pocit, že „Aliance deštných pralesů“ a nákup zboží označené jejich logem je fajn? Ok, ale teď si přečtěte, s jakým úžasným odhalením včera přišla jedna česká „odbornice“ na zdravou výživu.

Tak hlavně, máme tu ďábelského Billa Gatese, toho absolutního vůdce všeho zlého, který toto spiknutí platí. Zopakuji, že Rainforest Alliance vznikla v roce 1987. Gatesův Microsoft v té době již skutečně existoval. Ale jakou měl tehdy „finanční sílu“? Pokud jste trošku pamětníci IT, tak vám asi napoví, že až v roce 1992 vyšly jejich Windows 3.1, které poprvé představovaly použitelný systém. V té době neměl Gates žádné zdroje na „ovládnutí světa“ a ani v nejdivočejších snech jistě nikoho z Microsoftu nenapadlo, jaké neuvěřitelné bohatství jednou na Windows získají.

Nicméně, je pravda, že Gates s Rainforest Alliance něco společného měl. Daleko později, když si uvědomil, že jeho bohatství dosahuje takové výše, že pro něj vlastně už nemá význam, tak rozjel bohatou charitativní činnost a věnoval tisíce grantů na podle něj užitečné projekty.

Mezi nimi to byl v roce 2007 grant pod číslem OPP45625, kdy po dobu 53 měsíců postupně alianci věnoval necelých 5,5 milionu dolarů. Jestli se vám to zdá hodně, tak je to naopak ve srovnání s ostatními granty malá částka, která se v jejich výčtu úplně ztrácí. A to doslova, protože počet grantů, které nejrůznějším organizacím Bill Gates nebo jeho manželka Melinda udělili, přesahuje 33 tisíc! Všechny si je můžete vyhledat přímo na stránkách GatesFoundation.

A co že tam máme dál? No jistě, ten zlý hmyz a dokonce hnojivo z nich. Tohle šílenství poslední doby kolem hmyzu v potravinách je snad ještě nesmyslnější, než snahy Microsoftu ovládnout svět. Protože nebýt hmyzu, tak lidstvo nemá co jíst a už dávno vyhynulo,“ píše Petr Kadlík pro web Příroda.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.