Bludy o radioaktivním mraku z Ukrajiny již vyvrátily všechny relevantní instituce. Dezinformátoři však přinášejí nové zjištění. „Záběr“ z hraničních kontrol na polsko-ukrajinské hranici. Na záběrech lze vidět lidi v respirátorech a ochranných oblecích.

Tomu, že se jedná o opatření kvůli radioaktivnímu mraku však může věřit jen člověk, který si nepamatuje opatření proti šíření viru SARS-CoV-2 způsobujícího onemocnění COVID-19 a zároveň si nepamatuje cvičení ze škol s ochrannými maskami. Pak by věděl, že proti radioaktivitě by určitě nepomohl respirátor nebo takto slabé ochranné obleky.

„Na polsko-ukrajinských hranicích neprobíhají žádné mimořádné kontroly v souvislosti s údajně zvýšenými hodnotami radiace. Jedná se totiž o několikrát vyvrácená, nepravdivá tvrzení. Fotka, kterou autor ve svém příspěvku použil, pochází ještě z roku 2020. Zveřejnili ji na stránce Oddělení hraniční stráže během covidových omezení.

Autorovi příspěvku bylo jasné, že záběry vzbudí pozornost a jejich hodnověrnost si veřejnost může ověřit. Aby celý tento proces zkomplikoval, vložil původní fotku do zpětného zrcátka a ještě ji i horizontálně převrátil. Tímto způsobem je náročnější nalézt vizuální shodu prostřednictvím nástroje Google Lens. Na tuto taktiku nás upozornil náš fanoušek Martin, za což mu moc děkujeme,“ píše slovenská policie. Ta samozřejmě zveřejnila i originál fotografie.  Pak už pomocí vyhledávače je lehce dohledatelné, že fotografie byla použita už v roce 2020.

Zdroj: Polícia SR


author