médiích se objevují zprávy, že v Česku roste počet případů černého kašle. V této souvislosti se někteří uživatelé sociálních sítích snaží věc svést na lidi z Ukrajiny. Státní zdravotní ústav má však jiné vysvětlení.

„Velmi alarmující je, že v případě České republiky dochází podle dostupných hlášení k lokálním výskytům černého kašle u neočkovaných dětí, a to i školního věku,“ konstatovala ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková, která zároveň připomněla, že očkování proti černému kašli patří mezi povinné vakcíny. „Vývoj tak napovídá, že černému kašli se daří z velké části mezi lidmi, kteří očkování odmítají,“ dodala s tím, že ze strany rodičů považuje odpírání očkování potomků za „neakceptovatelný hazard“.

„Aktuální nárůst případů pertuse neboli černého kašle může být důsledkem nižší cirkulace původce onemocnění během pandemie covid-19 a také v důsledku poklesu proočkovanosti určitých populačních skupin během pandemie,“ uvedla Kateřina Fabiánová z Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.

Abychom byli objektivní, je faktem, že na Ukrajině se proti černému kašli neočkuje. Praxe pak funguje tak, že člověk, který má zájem se registrovat v ČR u praktického lékaře a nemá očkovací průkaz (nebo jinak nedoloží očkování), musí v ČR podstoupit povinná očkování. Týká se to dětí i dospělých.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.