Na Chomutovsku vyjela v pondělí kolona traktorů a nákladních automobilů a vydala se přes Chomutov k státním hranicím s Německem a zpět. Účastníci protestu tak chtěli podpořit německé zemědělce, zároveň však i ukázat na problémy v českém zemědělství. Jak však upozornila Asociace soukromých zemědělců 11. ledna 2024, čeští zemědělci co se týká dotací nejsou v rámci EU nijak diskriminováni a pobírají nejvyšší dotace na hektar.
Situace v Německu je trochu odlišná. Německo se v polovině listopadu ocitlo v rozpočtové krizi, když ústavní soud označil převod 60 miliard eur (1,47 bilionu Kč) do klimatického fondu za protizákonný. Ve státní pokladně tak najednou chyběly desítky miliard eur. Chybějící peníze se vláda rozhodla získat v nových půjčkách a rozsáhlých škrtech.
„Chceme podpořit naše německé kolegy a vyprovokovat nejen vládu, ale i odboráře a kolegy odjinud, aby se začalo něco dít v republikovém měřítku,” řekl za pořadatele pondělního protestu ČTK ředitel společnosti Agrocom Hrušovany Jakub Bodnárik. Firma Agrocom Hrušovany patří do holdingu Agrofert ze svěřenských fondů předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Fakt přitom je, že Agrofert patří k největším příjemcům dotací nejen u nás, ale i v celé Evropě.
Paradoxní ovšem je to, že německé zemědělství je pro české přímou konkurencí. Rozpočtová krize v Německu může tedy českým zemědělcům pomoci uchytit se na německém trhu. Z logiky věci by měly být české produkty levnější.