Za socialismu jsme se měli lépe, vyjádřila se v roce 2019 třetina Čechů v průzkumu pro projekt Paměť národa. Se současnou největší vlnou zdražování za posledních třicet let dost možná nostalgie po starém režimu ještě přibylo. Opravdu však tehdy byly například potraviny levnější? Tabulka vypracovaná projektem Za komunistů ukazuje, že i přes velké zdražování je v průměru levněji než tomu bylo za komunistů. Alespoň co se týká většiny potravin. Elektronika byla dražší mnohonásobně.

Nutné dodat, že zavádějící je i šířená tabulka. Ta počítá jen s cenou potravin. Je faktem, že za doby komunistické totality bylo levnější bydlení, energie nebo pohonné hmoty. „Dnes samozřejmě energie zatěžují rodinný rozpočet mnohem víc než tenkrát. Podíl výdajů za bydlení se zvýšil trojnásobně, a to z 9,7 % z našeho příjmu na čtvrtinu. A ještě to poroste,“ řekl pro iDNES historik stravování a životního stylu Martin Franc.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com