V souvislosti s fámou, že do potravin se bude běžně přidávat hmyz, se šíří příspěvky o údajné nebezpečnosti chitinu. Tedy látky, kterou obsahuje hmyz, ale také krevety. Šíření hoaxů o tom, že EU nutí jíst lidi hmyz je nesmysl vyfabrikován prokremelskými účty, které se z virologů přetransformovaly na vojenské stratégy a nyní jsou z nich nutriční poradci. Šíření narativů o tom, že musíme jíst hmyz v souvislosti s tím, že EU povolila konzumaci několika druhů hmyzu je chytrý tah dezinformátorů k tomu, aby opět nahlodala důvěru v EU a naše státní instituce.

Faktem je, že hmyz je (občasnou) součástí jídelníčku u 80 % populace světa. Chitin je polysacharid složený z molekul N-acetyl-D-glukosaminu spojené 1,4beta-glykosidickou vazbou a je hlavní složkou kutikuly členovců (např. u hmyzu, krabů, raků apod.). Vedle celulózy je nejrozšířenějším polysacharidem na Zemi.

Chitin disponuje antioxidačními, antimikrobiálními a protizánětlivými vlastnostmi. Zároveň pozitivně účinkuje proti rakovině (Liaqat and Eltem 2018). Ze studií dále vyplývá, že konzumace 25 g cvrčkového prášku denně, zvýší ve střevech množství probiotických bakterií (zejména Bifidobacterium animalis) a dojde k vyrovnání hladiny faktoru TNF-alfa, který se v dysregulaci podílí na patogenezi řady chorob, například roztroušené sklerózy (Stull et al. 2018).

Strava obsahující jedlý hmyz zvyšuje diverzitu bakterií ve střevech, což zvyšuje odolnost vůči kolonizaci patogenními bakteriemi (Bruni et al. 2018). V neposlední řadě je chitin částečně metabolizován bakteriemi ve střevech za vzniku krátkých mastných kyselin, které jsou zdrojem energie pro buňky tlustého střeva. Konzumace chitinového hmyzu, který je schválen jako potravina EU, je bezpečná a nezpůsobuje nemoci. Chitin je pro lidi obtížně stravitelný a vylučuje se jako balastní látky. Ačkoli enzym používaný k rozkladu chitinových patogenů je při určitých chorobách zvýšen, neexistuje žádná souvislost s konzumací hmyzu.

Jako přísada při výrobě potravin slouží chitin jako stabilizátor a zahušťovadlo. Říká se, že zlepšuje konzistenci a zabraňuje rozpadu potravin během vaření nebo zpracování. Zpracován na chitosan je také propagován jako “blokátor tuku”. Je součástí mnoha jídel už dávno.

Gaucherova choroba je vzácná, genetická, metabolická porucha, při které nedostatek specifického enzymu způsobuje hromadění určitých látek (Gaucherových buněk) v různých tělesných tkáních, což může vést k různým symptomům a komplikacím. Mezi typické příznaky patří anémie, bolest a ztuhlost kloubů, zvětšená játra a slezina a snížená hustota kostí. Dědičná nemoc znamená, že existuje genetická příčina. Při Gaucherově chorobě chybí určitý enzym. Tato příčina je vrozená. Nezáleží na tom, jestli jíte hmyz nebo ne.

Autor: Polícia SR


author