Právník Jindřich Rajchl (PRO) začal na svém profilu strašit tím, že českým jaderným elektrárnám dochází zásoby paliva a o aktuální odstávkách některých reaktorů elektráren. Jak se však ukázalo, o situaci neví vůbec nic nebo informace, které dostal od lidí z Jaderné elektrárny Temelín, nepochopil. Dezinformace se mu snažila vyvrátit jaderná inženýrka a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Marně.

„Palivové zásoby máme na 12-16 měsíců. Jiné než ruské palivové tyče jsou v nich zcela nepoužitelné. V Dukovanech je odstaven blok číslo 1 kvůli dodání vadné armatury. V Temelíně je pro změnu odstavena jedna ze čtyř chladících cest kvůli nově dodanému náhradnímu ventilu. Kvůli embargu na dovoz součástek z Ruska byl totiž použit jiný ventil, jenž se projevil jako zcela nefunkční. Tři zbylé cesty ještě jaderné bloky uchladí. Dvě už nikoliv,“ tvrdí Rajchl.

Jenže už pasáž o zásobách na 12-16 měsíců je lehce dohledatelný nesmysl. Jaderná elektrárna Temelín přestane od roku 2024 používat ruské palivo od společnosti TVEL, spadající do ruského státního holdingu Rosatom. Palivové soubory budou nově dodávat americký Westinghouse a francouzská Framatome. Dodávky potrvají zhruba 15 let. Rajchl si však trvá na svém.

„Pan Rajchl nemá bohužel správné informace. Jen namátkou: V Dukovanech nejde o blok 1, neplánovaně odstaven je blok 2. Není to kvůli dodávce vadné armatury, ale kvůli opotřebení ucpávky na armatuře staré 35 let. A tak je to u pana Rajchla se vším. Hotové Rádio Jerevan,“ odvětila mu jaderná inženýrka Dana Drábová. Nesmysl také je, že by západní palivo nebylo použitelné. „Palivo firmy WEC se na Temelíně nezkoušelo, nýbrž 10 let používalo. Pak vyhrál výběrové řízení TVEL, teď zase WEC a Framatom,“ doplnila.

Rajchl také tvrdil, že odstávky budou trvat celou zimu. „Pane Rajchle, snažně Vás prosím, opatřete si správné informace, dříve než začněte znepokojovat lidi. Blok na Dukovanech bude podle plánu odstaven pro opravu armatury cca 4 týdny. Možná i kratší dobu. Zima nám skončí za pět měsíců,“ napsala Drábová s tím, že se s Rajchlem klidně vsadí.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.