Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová a mnozí další se snaží dávat do souvisosti současný zvýšený výskyt černého kašle (pertuse; dávivého kašle) s ukrajinskou migrační krizí. Podle informačního systému infekčních nemocí (ISIN) jde však o nesmysl. „Od 1. ledna 2024 do 9. dubna 2024 bylo vykázáno celkem 6 397 případů pertuse, a z toho počtu 69 případů u osob ukrajinské národnosti, a však pouze u 13 osob je uvedeno, že se jedná o osoby se statutem uprchlíka,“ uvádí Ministerstvo zdravotnictví ČR.

„Data mluví naprosto jasně a rád bych tím tuto absurdní debatu ukončil: ve výskytu černého kašle v České republice hrají ukrajinští uprchlíci naprosto marginální roli. Od ledna 2022 jich s nákazou černým kašlem registrujeme méně než 20. Zveřejňuji proto odpověď senátorce Hamplové, která se spolu s dalšími opakovaně podílí na šíření nepravdivých tvrzení, že nám zde ukrajinští uprchlíci masově šíří černý kašel. Není to pravda a prosím všechny, aby si přestali dělat kampaň na šíření nenávisti k uprchlíkům,“ doplnil ministr Vlastimil Válek.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.