Možná jste zaznamenali faux pas, které se podařilo kanadským zákodárcům. Při návštěvě ukrajinského prezidenta pozvali bývalého příslušníka SS Yaroslava Hunku. Toto pozvání vyvolalo skandál a kritiku, protože Hunka sloužil v 14. divizi Waffen SS Galicia, která byla spojencem nacistického Německa a podílela se na zločinech proti lidskosti. Předseda kanadského parlamentu Anthony Rota se za svůj projev omluvil a uvedl, že nevěděl o Hunkově minulosti. Zelenskyj byl přítomen jako čestný host parlamentu, když předseda Anthony Rota označil veterána za hrdinu druhé světové války, což na jeho počest vyvolalo potlesk ve stoje. Vše však nasvědčuje také tomu, že ukrajinský prezident o tom, že na jednání parlamentu bude pozván Hunka, nevěděl.

V této souvislosti se na sociálních sítích objevily příspěvky v mnoha jazycích, které nepravdivě tvrdí, že Ukrajinská pošta vydala známku s podobiznou Yaroslava Hunky. Tato známka je však padělkem, o čemž svědčí čárový kód na ní viditelný, který byl vypůjčen z jiné známky. Ukrajinská pošta a zaměstnanci pošty v Kyjevě, kterou navštívila agentura AFP, potvrdili, že taková známka nebyla oficiálně vydána.

První, co nás zaujalo, byla absence názvu země na “známce” nebo jakékoli jiné identifikace země, která by tam měla být. Na ukrajinských známkách je název země uveden v azbuce “Україна” a “Ukrajina” v latince.

Jak již bylo napsáno, podle zjištění AFP také čárový kód na známce patří jiné známce. Je tedy zřejmé, že autor falsifikátu se při tvorbě inspiroval jinými známkami.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.