Hitem současnosti na Facebooku je článek „Doporučení WHO ke změně! Neočkovat děti a dospívající“. Například screenshot článku, který byl přeložen v automatickém překladači z neznámého webu má přes 4 tisíce sdílení. Takže na úvod. Nemáme informaci, že by WHO nejprve očkování dětí doporučovala a pak nedoporučila. Je to naopak. WHO v době existence tohoto článku očkování dětí skutečně nedoporučovala. Nyní však už doporučuje.
V době vydání článku se v stanovisku WHO skutečně psalo: „Děti by v tuto chvíli neměly být očkovány. Dosud není dostatek důkazů o použití vakcín proti COVID-19 u dětí, aby bylo možné doporučit očkování dětí proti COVID-19. Děti a mladiství mívají ve srovnání s dospělými mírnější průběh onemocnění.“ Není však známo nic o tom, že by tehdy WHO stanovisko přehodnotilo. Už 11. června vydala Světová zdravotnická organizace videoblog, ve kterém uvádí, že očkování dětí není prioritou.
To však již neplatí. 14. července WHO změnila názor. V současném platném stanovisku se již proti očkování dětí od 12 let vyloženě nevymezuje. „Děti a mladiství mívají ve srovnání s dospělými mírnější onemocnění, takže pokud nepatří do skupiny s vyšším rizikem závažného onemocnění COVID-19, je jejich očkování méně naléhavé než u starších lidí, osob s chronickým zdravotním onemocněním a zdravotnických pracovníků. Je zapotřebí více důkazů o použití různých vakcín COVID-19 u dětí, aby bylo možné učinit obecná doporučení ohledně očkování dětí proti COVID-19. Strategická poradní skupina odborníků WHO (SAGE) dospěla k závěru, že vakcína Pfizer/BionTech je vhodná pro použití pro osoby ve věku 12 let a starší. Dětem ve věku od 12 do 15 let, které jsou vystaveny vysokému riziku, může být tato vakcína nabídnuta společně s dalšími prioritními skupinami. Studie očkování pro děti pokračují a WHO bude aktualizovat svá doporučení, jakmile důkazy nebo epidemiologická situace si vyžádá změnu politiky.“
Jinými slovy, WHO již není proti očkování dětí od 12 let vakcínou Pfizer.