Platformou WhatsApp se opět šíří údajný tajný projev generálního tajemníka Trilaterální komise. S ním přišel 1. prosince dezinformační web iReporter. Následně ho přebraly další podobné dezinformační projekty jak DT24 nebo Protiproud. Text plný hrubek tvrdí, že COVID-19 je součástí nějakého tajného plánu elit.

Samozřejmě nelze dohledat, že takový projev byl kdy vyřknut. V seriózních médiích se nedočteme jedinou zprávu, že by se vloni nějaká schůze komise konala. Projev koluje jen v češtině, neexistuje anglická verze. Text jen dokazuje práci dezinformačních médií, které vůbec nezajímá původ textu, nezajímá jakou formou měl uniknout, kdo ho měl říci (Trilaterální komise má tři předsedy) a kde se měla schůze konat. Nějaký autor si vymyslí text a všichni ho sdílí.

Trilaterální komise je diskusní fórum politiků, obchodníků, bývalých diplomatů a novinářů založené na podporu bližší spolupráce mezi státy USA, Evropy a Japonska. Komise byla založena v roce 1973 z podnětu finančníka Davida Rockefellera, který byl v té době předsedou americké organizace Council on Foreign Relations (CFR).


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.