I v české prostředí se šíří příspěvky (1, 2), že Světové ekonomické fórum (WEF) nedávno spustilo novou kontroverzní iniciativu, která pobouří ochránce zvířat. Světové ekonomické fórum prý vyzývá k porážce milionů koček a psů na celém světě ve snaze snížit „uhlíkový otisk“, který produkují v důsledku konzumace masa.

Světové ekonomické fórum (WEF) v Davosu však ve skutečnosti veřejně nevyzvalo k „zabití milionů koček a psů v boji proti změně klimatu“, na rozdíl od toho, co tvrdí články na Facebooku.

V článku v angličtině webu NewsPunch, který šíření dezinformace spustil je na náhledu zobrazen snímek údajného tweetu z účtu WEF na webu, který by říkal: „Odstranění vlastnictví domácích zvířat sníží nebezpečné uhlíkové stopy, které přispívají ke změně klimatu.“ AFP prohledala archivované verze twitterového účtu WEF a nenašla žádný tweet s tímto obsahem ani žádný jiný podobný tweet. Pomocí nástroje Wayback Machine si můžete ověřit, jak web Fóra vypadal v minulosti – například 9. prosince a nebo i dny předtím (např. 8. prosince ), kdy web NewsPunch zveřejnil článek a nahrávku The People’s Voice. V archivovaných verzích účtu nebyly nalezeny žádné tweety vyzývající k „eliminaci“ domácích mazlíčků.

AFP také přezkoumala archivy facebookového účtu WEF a nenašla žádnou publikaci, ve které by fórum vyzývalo k eutanazii domácích mazlíčků. V říjnu 2021 bylo na webu WEF zveřejněno video o pozitivním vlivu domácích mazlíčků na duševní zdraví jejich majitelů během pandemie. V srpnu 2019 se na facebookové stránce WEF objevilo další video, informující o práci odborníků a firem na výrobě krmiva pro domácí mazlíčky na bázi bílkovin získaných z hmyzu, což umožňuje snížit produkci masa, které má negativní dopad na životní prostředí.

Více na webu AFP


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.