Prezident Světového ekonomického fóra (WEF) Klaus Schwab vyzývá generální ředitele společností, aby se zavázali k dosažení klimatické neutrality do roku 2050. V tomto ohledu se na internetu objevilo tvrzení, že WEF vyzvalo vlády, aby svým občanům zakázaly pěstovat si vlastní potraviny.

„WEF vyzývá k eliminaci domácího chovu a produkce produktů. UŽ CHÁPETE, O CO SE JEDNÁ??? NEBO TOMU STÁLE NEROZUMÍTE,” stojí v příspěvku na Facebooku z 3. dubna s odkazem na švýcarský web “Uncut News”, jehož příspěvky s nepravdivými tvrzeními již několikrát vyvrátila agentura AFP.

Mezitím blog zveřejnil opravu tvrzení z původního článku v tomto případě. Tento a mnoho dalších příspěvků obsahuje odkaz na článek v češtině z blogu CZ24. NEWS, která v minulosti několikrát šířila nepravdivá nebo zavádějící tvrzení (zde nebo zde). Pochází z 19. března a má titulek: “WEF vyzývá k celosvětovému zákazu domácího pěstování potravin s cílem dosáhnout plánu ‘čisté nuly'”.

WEF je mezinárodní organizace, která každoročně pořádá summit podnikatelských a politických lídrů ve švýcarském Davosu a podporuje výzkum a spolupráci v oblasti životního prostředí. Tato instituce a její dlouholetý předseda a zakladatel Schwab jsou často terčem nepodložených tvrzení a konspiračních teorií.

Jak je to ve skutečnosti?

Hawes uvedl, že výzkum nevyžaduje zákaz domácích zahrad, ale doporučuje zlepšení městského zemědělství. Podporuje expanzi městských zemědělských iniciativ pro odolnost komunit a potravinovou bezpečnost.

“Máme podezření, že tato konkrétní konspirační teorie vznikla ze skutečnosti, že tato studie byla součástí projektu nazvaného ‘Food-Energy-Water Meter‘ nebo ‘FEW-meter’,” řekl Hawes a poukázal na podobnost této zkratky s tou, která patří Světovému ekonomickému fóru (WEF).

V souvislosti se studií zveřejnila Michiganská univerzita video, ve kterém Hawes a další výzkumník ukazují příklady pěstování na městských nebo zahradních farmách a představují nejlepší principy udržitelnosti, se kterými jejich studie přišla, zmiňují nižší uhlíkovou stopu lokálně pěstovaných rajčat. WEF opakovaně publikovalo informace o environmentálních a ekonomických výhodách zakládání malých domácích a komunitních zahrad produkujících potraviny.

Články na blogu CZ24. NEWS, které byly sdíleny prostřednictvím příspěvků na Facebooku, obsahují také tvrzení, že údajně “14 velkých amerických měst” si stanovilo cíl zakázat masné a mléčné výrobky do roku 2030 v souladu se zelenou agendou WEF.

V článku se uvádí, že tato města se spojila v rámci iniciativy “C40 Cities“, která sdružuje kolem 100 starostů z celého světa za účelem snižování emisí ve městech. Podle nepravdivých tvrzení v článku se tato města zavázala, že do roku 2030 zcela přestanou jíst maso a mléčné výrobky, nakoupí maximálně tři kusy oblečení ročně, nebudou vlastnit soukromá vozidla a budou cestovat letadlem po krátké trase maximálně jednou za tři roky.

Tato tvrzení jsou založena na nesprávné interpretaci zprávy z června 2019 od “Cities Climate Leadership Group” s názvem “Budoucnost městské spotřeby ve světě s teplotou 1,5 °C“, kterou lze nalézt také přímo na podstránce na webových stránkách WEF.

Zpráva vychází ze studie, která analyzovala dopad pěti různých scénářů na zpomalení globálního oteplování. Zkoumá “progresivní” i “ambiciózní” cíle do roku 2030. Jeden z hypotetických scénářů zahrnuje nulovou spotřebu masa a mléčných výrobků, stanovení limitu 2 500 kalorií denně a úplnou eliminaci plýtvání potravinami v domácnostech. Nejedná se však o politická doporučení ani nařízení.

Ve zprávě se uvádí: “Zpráva nenařizuje široké přijetí těchto ambicióznějších cílů ve městech C40. Jsou uvedeny jako referenční body pro města a další aktéry, které by měly být zváženy při rozhodování o různých možnostech snižování emisí a dlouhodobých městských vizích.”

Skupina zdůraznila, že zpráva představuje “analýzu emisí založených na spotřebě ve městech C40, nikoli plán, který by města měla přijmout”.

“Je na jednotlivcích, aby si zvolili svůj vlastní životní styl, včetně toho, jaký typ jídla jedí a jaký typ oblečení preferují,” uvedl mluvčí skupiny s odkazem na článek z července 2023.

Zdroj: AFP


author