Po tom, co vláda přidala web Voice of Europe na český sankční seznam, záhadně projekt zmizel z internetu. Nefungují webové stránky, ačkoliv čeští operátoři web neblokují. „Proruský zpravodajský web Voice of Europe, který je od včerejška nedostupný, nezablokovali čeští operátoři. Deníku N to potvrdily společnosti O2, Vodafone i T-Mobile,“ píše Deník N.

„Web tak mohl zablokovat jeho registrátor (provozovatel), nebo registr domény .com, jímž je americká společnost Verisign. K výpadku webu došlo včera krátce poté, co česká vláda jeho provozovatele zařadila na sankční seznam,“ doplňuje Deník N.

I to, že by ho zablokoval registrátor, se zdá spíše nepravděpodobné. Projekt totiž zmizel i z Facebooku, kde měl 317 326 lajků ačkoliv konkrétní příspěvky sdílely a „lajkovaly“ jednotky lidí. To ukazuje na to, že si provozovatelé sledující koupili, aby to přidalo na důvěryhodnosti projektu.

Hlavními aktéry proruské vlivové sítě podle kontrarozvědky byli dva původem ukrajinští podnikatelé a politici s úzkými vazbami na Rusko – Viktor Medvědčuk a jeho blízký spolupracovník Arťom Marčevskij. Kromě nich vláda na sankční seznam zapsala i českou společnost Voice of Europe, která sídlí v centru Prahy a provozuje proruský zpravodajský web.

Jakmile je někdo zařazen na sankční seznam, Finanční analytický úřad mu zmrazí majetek. Podle zdroje z ministerstva financí však firma Voice of Europe bude moci fungovat dál. „Budou jí ale zmrazeny účty, majetek a zisk nepoputuje k osobám, které jsou na podnik napojené,“ vysvětluje zdroj pro Deník N.

Arťom Marčevskij se narodil v roce 1988 v Kyjevě. Vystudoval tam i vysokou školu, konkrétně obor mezinárodní ekonomie a management. Marčevskij od roku 2018 úzce spolupracuje s Medvedčukem. Mocný oligarcha, mediální mogul a politik si Marčevského vybral, aby navenek reprezentoval jeho zájmy, aby se sám mohl v určitých oblastech stáhnout do pozadí a jen tahat za nitky. To byl případ například propagandistického proruského televizního kanálu 112 Ukrajina, který v roce 2018 Medvedčuk skrytě ovládl přes své spřízněnce. Do čela televize následně dosadil svého chráněnce Marčevského, kterému v té době bylo třicet let.

Medvedčuk je přitom vlivný spojenec Vladimira Putina. Putina a Medvedčuka totiž pojí vřelé přátelství. Poprvé se potkali v roce 2003 a ruský prezident ho dlouhé roky považoval za svého „muže pro Ukrajinu“, bez kterého se neobejde řešení čehokoliv, co s Ukrajinou nějak souvisí. Vladimir Putin podle amerických tajných služeb s Medvedčukem počítal jako s novým prezidentem Ukrajiny poté, co ruská armáda po bleskové třídenní speciální vojenské operaci obsadí Kyjev a svrhne vládu Volodymyra Zelenského.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.