Asi si vzpomínáte na to, jak Jindřich Rajchl v září loňského roku několikanásobně přestřelil odhad počtu účastníků protivládní demonstrace a uváděl, že se jí účastnilo 100-150 tisíc lidí. O 150 tisících nakonec psal web Voice of Europe. Nyní se ukázalo, že web byl napojen na Rusko.

„O serveru Voice of Europe informoval Deník N jako první médium již loni v září. Web tehdy napsal o demonstraci pořádané Jindřichem Rajchlem (PRO). Podle Voice of Europe se jí zúčastnilo 150 tisíc lidí, přestože skutečný počet byl násobně nižší. Rajchl na demonstraci poskytl médiu také krátký rozhovor a na svém Facebooku jej označil za ´nezávislé zahraniční médium´. Deník N začal proto ověřovat, kdo za webem skutečně stojí. Ukázalo se, že společnost, která ho provozuje, sídlí v Praze na Krakovské ulici, a že server sám má dlouhodobě blízko k evropské krajní pravici. Ve středu pak vyšly najevo další informace – BIS přišla se zjištěním, že web řídil Ukrajinec Arťom Marčevskij, který byl v napadené zemi známý svými vazbami na Rusko. Ve věci řízení média ho úkoloval Viktor Medvědčuk, v minulosti držený v ukrajinském zajetí, nyní žijící na území Ruské federace. Medvědčuka, Marčevského i jejich server vláda na základě těchto informací zařadila na sankční seznam,“ píše Deník N.

„Voice of Europe současně slouží jako prostředek k financování novinářů a některých kandidátů ve volbách do Evropského parlamentu, aby hájili zahraničněpolitické zájmy Ruska. Tím se v první řadě myslí rozložení územní celistvosti, svrchovanosti a bezpečnosti Ukrajiny Dezinformační platformu financuje politik a podnikatel ukrajinského původu Viktor Volodymyrovyč Medvedčuk, který má blízké vazby na ruského vládce Vladimira Putina. Marčevskij aktivity Voice of Europe řídil právě podle Medvedčukových pokynů,“ píše Aktuálně.cz s odkazem na BIS a sankční zprávu vlády.

Vláda totiž ve středu rozšířila český sankční seznam o dvě fyzické a jednu právnickou osobu. Jde o politika a podnikatele Viktora Medvedčuka, společnost Voice of Europe a politika, mediálního producenta a propagandistu Arťoma Marčevského, oznámil premiér Petr Fiala (ODS).

„BIS tvrdí, že zmíněný web a jeho obsah byly ovlivňovány a financovány z Moskvy. Kromě toho BIS zdokumentovala, že peníze v hotovosti mířily i k některým politikům šířícím Rusku vyhovující narativy – především „mírové“ myšlenky, podle nichž k ukončení války povede zastavení dodávek zbraní Ukrajině. Jen za poslední rok byly podle BIS z Ruska za těmito účely vyplaceny stovky tisíc eur, tedy miliony korun. „Hlavním cílem Ruska bylo rozšířit výklad, že mír bude jen tehdy, když se Ukrajina vzdá práva na obranu své suverenity a celistvosti. Zpravodajský server pak sloužil jako nástroj, který tyto názory s pomocí evropských politiků rozšiřoval,“ řekl Deníku N zdroj blízký Úřadu vlády, který je o případu detailně informován. „Zpravodajský server dával prostor právě těm politikům, kteří požadují zastavení pomoci Ukrajině ze strany Evropské unie,“ dodal.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.