V Česku se masivně šíří video z FB stránky Fotky ze světa. Je doplněno titulkem „Vzpoura imigrantů ve Francii“ a výzvou „Sdílejte ať to všichni vidí“. Nejde ale ani o vzpouru, ani o migranty.

Na stránce Fotky ze světa bylo video publikováno bylo 9. prosince a od té doby nasbíralo více než 239 tisíc shlédnutí a 4800 sdílení.

Problém je, že ve skutečnosti jde o protest proti údajnému podílu policie na smrti čtyřiadvacetiletého Massara D.

Demonstranti obviňují policii ze zabití mladého dvacetiletého muže, který byl 9. listopadu zatčen na pařížském nádraží Gare du Nord pro podezření z prodeje drog, po zatčení převezen do nemocnice, kdy u něj bylo konstatováno poškození mozku v důsledku zadušení a o třináct dní zemřel na selhání srdce. Přesná příčina smrti je ale nejasná. Zda k ní došlo v důsledků požití drog či policejního násilí se stále vyšetřuje.

Video samotné se dá najít na internetu například v článku německé pobočky agentury RT – Russia Today “Eskalation in Paris: Polizei setzt Tränengas gegen Dutzende farbige Protestler an Bahnhof ein“. O protestech psal také například rakouský Krone.

Původní verzi si můžete prohlédnout zde:

Záznam samotný zachycuje zásah policie proti demonstraci „Černý pochod na počest Massara ( Marche noire en l’honneur de Massar ) pořádaný FB skupinou Justice pour Massar ( Spravedlnost pro Massara ) na nádraží Gare du Nord. Na pochodu se podílela antirasistická Brigáda proti negrofobii ( Brigade Anti Négrophobie ), jenž je některými francouzskými zdroji označována za radikální protestní sdružení.

Taková je tedy realita. Do videa šířeného bez kontextu následně kdosi vložil neodpovídající český titulek a poslal ho do světa. A jak už to bývá, o něco složitější pravda nikoho ze sdílejících nezajímala.

Nejde tedy o migranty, nýbrž akci jasně identifikovatelného protestního sdružení. Nejde ani o vzpouru. V této podobě šířenou nahrávku lze tedy označit jako hoax.

Další zdroje/poznámky:


contributor