V dobách před COVIDem šla extremistická scéna rozdělit na dvě poloviny. Ta pravicová se vyznačovala nesnášenlivostí vůči menšinám, ta levicová třídní nenávistí a odporem proti mezinárodním korporacím. COVID-19 tyto dva protipóly téměř vymazal a tak se stává, že mailové útoky proti úřadům pořádá bývalý aktivní člen komunistické mládeže Tomáš Nielsen bok po boku s Danielem Landou, který se v 90. letech chodil s komunisty a anarchisty prát.

To potrvrzuje i Aktuálně.cz. „Za poslední dva roky vznikla podle policie nová forma extremismu, kterou svým propojením představují dezinformátoři, odpůrci proticovidových opatření a proruští aktivisté. Nejviditelnějšími zástupci jsou Tomáš ČermákPatrik TušlPavel Zítko a Jiří Černohorský. Všechny momentálně stíhá nebo prověřuje policie,“ píše zpravodajský web. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) proto podepsal rozkaz na vznik nové elitní jednotky. Vyčleněním z centrály vznikne útvar proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě. Budovat se začne příští týden, fungovat má od Nového roku.

“Ponese název Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě,” upřesnil mluvčí policejního prezidenta. Zázemí bude sdílet s kolegy z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v policejním areálu na pražské Zbraslavi. Bude však mít vlastního ředitele, vlastní náměstky a od NCOZ oddělenou agendu.

Vznik nové elitní jednotky se nelíbí dezinformátorům. Odsoudila ho Jana Zwyrtek Hamplová nebo Luboš Zálom. Ten se diví, že spojuje proruský extremismus s odporem proti covidovým opatřením. Faktem ovšem je, že v čele boje s covidovými restrikcemi bylo hodně aktivistů, které lze nazvat proruskými. Například zmíněný Jiří Černohorský nebo Tomáš Čermák, ale i například Petra Rédová nebo Lubomír Volný nebo Jana Wolfová. Současná situace ukazuje, že na demonstracích „proti Ukrajině“ se schází stále podobná sorta lidí jako proti opatření při pandemii COVID-19.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.