Hodně se píše o tom, jak algoritmy Facebooku stále pomáhají šířit dezinformace a také výzvy k nesnášenlivosti. Příkladem jsou nejrůznější videa. Dezinformátoři a extremisté natáčejí videa, protože sázejí na to, že není v silách Facebooku obsah videí kontrolovat. Například hudební video Kateřiny Šánové má více než 100 tisíc shlédnutí a 5 tisíc sdílení. „Běžte do ulic, nebo nezmění se nic. Za hlasitého řevu vytáhněte zbraně, obávám se, že nic jiného neplatí na ně,“ zpívá příznivkyně Ortelu směrem k vládě. Žena také straší lidi, že v zimě zmrznou a umřou hlady. Ve skutečnosti je plynu pro domácnosti, ale i průmysl dost. Momentálně jde o to vyjednat levnější plyn na další roky.

Co se týká nenávistného obsahu, který lze považovat za vyzývání k terorismu, problém je, že Facebook nemá ani jednoho českého zaměstnance kontrolujícího obsah. Spoléhá se tedy na roboty a umělou inteligenci. Ta však je zřejmě schopná rozpoznat grafiku, s videi to má mnohem těžší. Smutné je, že Facebook nereaguje ani na výzvy, které jim zašlete na oficiální kontakty.

Facebook má nejen přímou zásluhu na rozhádané společnosti, ale na konfliktech mezi svými uživateli má dokonce zájem a vědomě je v hněvu sofistikovanými taktikami podporuje. Zjistil totiž, že rozhořčení přináší jistější motivaci se na stránky vrátit, a tím možnost lidem dále prodávat zboží svých inzerentů. Takový závěr vyplývá z interních dokumentů Facebooku, ke kterým se loni dostal deník Wall Street Journal. A je zřejmé, že se nic nezměnilo.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.