Na sociální síti Facebook se objevil nový profil Nestra Istra, který sdílí vymyšlené hoaxy. Absolutně vymyšlené „zprávy“ mají řádově stovky sdílení. Asi nejvíce sdílená je „zpráva“ o jakémsi napadení v Nečtinách. Tento „obrázek“ je již i rozesílán seniorům e-maily. Policie přitom samozřejmě vyloučila, že by se něco takové stalo.

Máme tedy prosbu. Nahlaste prosím tento falešný profil Facebooku. Profil vznikl teprve 5. března letošního roku a od samého počátku sdílí jen a pouze hoaxy. Nahlaste prosím i jednotlivé nepravdivé „zprávy“. Někteří lidé jsou bohužel schopní věřit i těmto očividným nesmyslům. Při větším počtu nahlášení snad Facebook profil smaže.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.