Když se ochladí nebo jsou přeháňky, klimaskeptici (tedy lidé popírající klimatickou změnu) upozorňují, že se nic neděje. Faktem ovšem je, že letošní počasí trhá rekord za rekordem. 11 stanic například na počátku září ohlásilo nejteplejší zářijový den v historii měření. Zcela bezprecedentní je však počasí na severu Evropy. „Až do této vlny veder Švédsko a Norsko nikdy v září nedosáhly tepoty vyšší než 30 °C,“ napsal na sociální síti X britský meteorolog Scott Duncan.

Pro Skandinávii nejsou navíc příliš příjemné vyhlídky ani pro tento týden. Zatímco nad západní a střední Evropou by se měly od jihozápadu rozšířit chladnější než průměrné teploty, ve východní Evropě a Skandinávii mohou teploty zůstat výrazně nadprůměrné.

Když se vrátíme do ČR, červen byl třináctý rekordně nejteplejší měsíc v řadě měření. Situace se trochu uklidnila v červenci a srpnu, ale změna klimatu svou sílu ukázala opět na začátku září. Je fakt, že vysoké teploty k létu patří. Kde ale bylo dřív 13 tropických dnů za rok, je jich dnes 37. Nutné dodat, že k číslu 37 tropických dní se dopočítal meteorolog Michal Žák na konci srpna. Díky teplému počátku zaří tedy takových dní bude více než 40.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.